Stoltenberg: Türkiye NATO’nun Baltık Planı’nı kabul etti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de zirveden sonra yaptığı açıklamada Türkiye’nin birliğin terör örgütü YPG ile ilgili tutumundan dolayı şerh koyduğu Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul edildiğini doğruladı. Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerin NATO’nun sistemlerine hiçbir zaman entegre edilmeyeceğini belirtti.
İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO Zirvesi sonrası sonuç bildirigesinin yayınlanmasının ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul edildiğini açıkladı.
“Baltıklar ve Polonya savunma planı yenilendi” ifadelerini kullanan Stoltenberg şunları söyledi:
“Tüm müttefiklerimizi korumak için planlarımız mevcut. Daha fazla güçlerimiz de hazır bulunuyor. Baltık ülkeleri ve Polonya’da askerlerimiz doğu sınırında hazır bekliyor. İhtiyaç olursa daha fazla askerle müdahale edebileceğiz. İttifakın diğer bölgelerini savunmak için gerekli planlar da yenileniyor. Bugün de Baltık ülkeleri ve Polonya’nın planlarını yenilemiş bulunuyoruz. Baltık ülkeleri, Polonya’nın savunma planı yenilendi.”
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
‘YPG TANIMINI KONUŞMADIK’
Genel Sekreter, NATO’nun YPG’yi nasıl tanımlaması gerektiği konusunun zirvede görüşülmediğini söyledi.
‘S-400’LER NATO SAVUNMASINA ENTEGRE EDİLEMEZ’
Stoltenberg, ‘Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin NATO savunmasına hiçbir zaman entegre edilemeyeceğini’ de belirtti.
LİTVANYA: TÜRKİYE KABUL ETTİ
Litvanya Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada da ‘Türkiye’nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planlarını onaylamayı kabul ettiği’ belirtildi.
NE OLMUŞTU?
Türkiye geçen hafta Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermemişti. Ankara, bu kararı, YPG’nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD’nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine almıştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO müttefiklerinin YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmemeleri durumunda Baltık Planı’na karşı çıkmaya devam edileceğini söylemişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, İsrail ordusunu hackledi!

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, “IDF’ye girdik, çeyrek milyonlarca belgeyi ele geçirdik” iddiasında bulundu. Grup, …

Bir yanıt yazın