Emekli maaşlarına 2020’de yeni düzenleme geliyor mu?

Milyonlarca emekli ocak zammıyla birlikte cebine ne kadar para gireceğinin hesabını yapıyor. Emekli ocakta ne kadar maaş alacak? İşte yeni yılda maaşlara beklenen zam oranları…

Toplu sözleşmeden 2020 için yüzde 4 artı 4 zam alan milyonlarca memur ile memur emeklisinin gözü enflasyon rakamlarında. Bir ay sonra net rakamlar ortaya çıkacak olsa da dün TÜİK tarafından açıklanan son 5 aylık enflasyon verisi ocak ayından geçerli zammın da işaretlerini veriyor.
Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında enflasyon sırasıyla yüzde 1.36, 0.86, 0.99, 2, 0.38 olmak üzere kümülatif hesapta yılın ikinci altı ayı için yüzde 5.71’i yakaladı.
SÖZLEŞME ZAMMINI AŞTI

Posta’nın haberine göre, memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı hakem kurulu tarafından ‘yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark’ şeklinde kararlaştırılmıştı.
Yani anlaşılan tutarın üzerinde gerçekleşen her bir enflasyon oranı zamma ilave ediliyor. Temmuz-kasım dönemini kapsayan enflasyon, ikinci 6 aylık dönem (temmuz-aralık) için geçerli yüzde 5’lik zammı şimdiden aşmış durumda. Oluşan fark ise yüzde 0.71.
YIL SONU BEKLENTİLERİ

Toplu sözleşmeye göre ocakta yüzde 4 zammı cebe koyacak olan memur ve emeklisine son 1 ayda enflasyon eksi çıkmazsa en az yüzde 4+0.71 fark eklenecek.
Enflasyon ilk 6 ayda yüzde 5.01 artmıştı. Merkez Bankası’nın hedeflediği doğrultuda gerçekleşmesi halinde ikinci 6 ay için enflasyonun yüzde 6-6.5 olması yani farkın yüzde 1.5 civarında olabileceği öngörülüyor. Net sonuç ocak ayının ilk haftasında görülecek.
Yüzde 11-12 SSK ve Bağkur emeklisi ise her yıl ocak ve temmuzda, son 6 aylık enflasyon oranına göre zam alıyor. Toplu sözleşme burada geçerli değil. Dünkü enflasyon verilerine göre şu anda SSK ve Bağkurlu emeklilerin alacağı en düşük zam yüzde 5.71.
Aralık ayındaki rakamla birlikte zam oranının yüzde 6’yı aşması, yıllıkta da yüzde 11-12 seviyesini yakalaması bekleniyor.
MAAŞLARA ETKİSİ NE OLACAK?
Son 5 aydaki enflasyondan yola çıkarak yaptığımız hesaplamaya göre; en düşük memur emekli maaşı yüzde 4+0.71 farkla 2.522 liradan 2.640 liraya çıkacak. En düşük memur maaşı ise farkla birlikte 3.724 liradan 3.899 liraya yükselecek.
Enflasyon Merkez Bankası’nın beklentisine göre gerçekleşirse yüzde 6.5 artışla 2.685 liraya çıkacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lının taban maaşı ise yüzde 5.71’lik kümülatif enflasyona göre 1.983 liradan 2.096 liraya, Bağkurlu esnafın en düşük emekli maaşı 1.676 liradan 1.772 liraya yükselecek.
KARAMOLLAOĞLU: ASGARİ ÜCRETİN YOKSULLUK SINIRINDA OLMASI GEREKİR
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücretin açlık sınırı üzerinden değil yoksulluk sınırı üzerinden hesaplanması gerektiğini söyledi.
Karamollaoğlu, partisinin Balgat’taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Emeklilikte yaşa takılanlar konusunun uzun süredir gündemde olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, hükümetin tutumunun konuya ilişkin herhangi bir tedbir almaya ihtiyaç duymadığı anlamına geldiğini belirtti.
Karamollaoğlu, sürecin emeklilikte yaşa takılanları endişelendirdiğini aktararak, şunları söyledi:
“Emeklilikte yaşa takılanların sorunları apaçık ortada, devlet vatandaşıyla yaptığı sözleşmeye sadık kalmadı. Bu problemin çözümünün gecikmesi ülke üzerindeki yükü giderek artıracak. Bu iş mutlaka çözülmeli ancak çözümün ille de bir sene içerisinde halledilmesi diye bir konu olmayabilir. Bunun çözülmesine karar verilir. Belli bir süreçte ama uzatmadan bu konu çözülebilir. Bu da hükümetin üstüne büyük bir yük getirmez.”

“AÇLIK SINIRI ÜZERİNDEN PAZARLIK EDİLMESİNE ÜZÜLÜYORUZ”

Asgari ücret görüşmelerinin başladığını hatırlatan Karamollaoğlu, asgari ücretin her dönemde açlık sınırı üzerinden pazarlık konusu edilmesine üzüldüklerini dile getirdi.

Karamollaoğlu, bu durumun hükümetin ailelerin geçim derdiyle hiç ilgilenmediği anlamına geldiğini söyleyerek, “İsrafı dert edinmeyen bir hükümetin asgari ücretin biraz yükseltilmesini dert etmesi kadar garabet olmaz. Bu zannediyorum ki çalışan insana yapılan bir zulümdür. Emeğe, emekçiye yapılan bir zulümdür. Asgari ücretin normal şartlarda yoksulluk sınırında olması gerekir.” dedi.

“İSTANBUL ADA HALİNE GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Kanal İstanbul Projesi’nin tekrar gündeme geldiğine dikkati çeken Karamollaoğlu, ilim adamlarının, projenin, Trakya’da ciddi anlamda ekolojiyi ve yer altı su dengesini bozacağını, belli bir süre içinde Marmara’nın elden çıkacağını söylediğini bildirdi.

Temel Karamollaoğlu, Kanal İstanbul Projesi’yle İstanbul’un bir ada haline getirilmeye çalışıldığını ileri sürerek, şunları kaydetti: “Herkes şunu bilmeli ki bugün Türkiye’nin meselesi Kanal İstanbul meselesi değil, elimizde kalan İstanbul meselesidir. İstanbul’a bakıldığı zaman Sayın Cumhurbaşkanı bile ‘Bu şehre ihanet etmişiz, ben dahil’ bile dedi. Bu söz söylendikten sonra İstanbul’daki yatırımlarda herhangi bir değişiklik meydana gelmedi. Bu bizi endişelendiriyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı veto etmesine de değinen Karamollaoğlu, dünyadaki gelişmelerin dikkate alınarak hava kirliliğini önleyecek bir sistemin kurulmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Haydi 20-21 Nisan’da kafe ve restoranlara boykota

Restoran ve kafelerdeki fiyatların fahiş oranda artmasına tepki yağıyor. Sosyal medyada dile getirilen tepkiler dalga …

Bir yanıt yazın