ABD Temsilciler Meclisi Soruşturma Komitesi, Trump’ı mahkeme celbiyle ifadeye çağırdı

Trump’ın avukatları, “ABD’nin eski Başkanı olarak, Kongre önünde ifade vermeye zorlanmak konusunda mutlak dokunulmazlığa sahiptir” denildi.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak 2020’de yaşanan Kongre baskını nedeniyle zorlu günlerden geçiyor.

Kongre baskınıyla ilgili Temsilciler Meclisi’nde kurulan 6 Ocak Soruşturma Komitesi, Trump’ı pazartesi günü ifade vermek üzere çağırdı.

Buna karşı harekete geçen Trump ise ifadeye gitmemek için Florida eyaletinde federal bir dava açtı.

İfade vermek istemiyor

Trump, 6 Ocak 2021’de gerçekleşen ve beş kişinin öldüğü Kongre baskını olayları hakkında kapalı kapılar ardında ifade vermek ve belgeleri teslim etmek üzere Komite’nin sunduğu mahkeme celbine itiraz etti.

Eski ABD Başkanı, avukatları aracılığıyla yaklaşık iki yıl önce görevden ayrılmasına rağmen anayasada kendisine garanti edilen yürütme ayrıcalığı kapsamındaki dokunulmazlık hakkına izinsiz müdahale ettiği yönünde değerlendirmede bulunduğu mahkeme celbini engellemek için dava açtı.

Avukatları 41 sayfalık dava metni hazırladı

Trump’ın avukatlarınca hazırlanan 41 sayfalık dava metninde, “Diğer eski başkanlar, Kongre’nin sunduğu mahkeme celbine yanıt olarak tanıklık etmeyi veya belgeleri teslim etmeyi gönüllü olarak kabul etmiş olsalar da hiçbiri bunu yapmaya zorlanmadı.” ifadelerine yer verildi.

Trump’ın avukatı David Warrington, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “6 Ocak Soruşturma Komitesi, eski Başkan Donald Trump’ın 14 Kasım Pazartesi günü ifade vermek üzere hazır bulunmasını talep etmek gibi benzeri görülmemiş bir eylem gerçekleştirdi.

Bunun ardından Trump, yürütme organının yetkileri ve kuvvetler ayrılığı ile tutarlı olarak bu endişeleri çözmek için Komite ile iyi niyetli bir çaba içerisine girdi. Ancak söz konusu partizan Komite, siyasi bir yol izlemekte ısrar ediyor ve Trump’a yürütme ve yasama organları arasındaki bu anlaşmazlığa, yargıyı dahil etmekten başka seçenek bırakmıyor.”

“Mutlak dokunulmazlığa sahip”

Trump’ın dava metninde, “Trump, ABD’nin eski Başkanı olarak, Kongre önünde ifade vermeye zorlanmak konusunda mutlak dokunulmazlığa sahiptir. Trump’a verilen mahkeme celbi, yürütme organına haksız yere izinsiz müdahale kapsamında geçersiz, yasa dışı ve uygulanamaz olarak değerlendirilmelidir.” ifadeleri yer aldı.​​​​​​​

Komite, Trump’ı mahkeme celbiyle ifadeye çağırdı

ABD Temsilciler Meclisi 6 Ocak Soruşturma Komitesi, 13 Ekim oturumunda, eski Başkan Donald Trump hakkında, Kongre baskını konusunda ifade vermek üzere celp kararı çıkarmıştı.

Oturumdaki oylamada, 9 Komite üyesinin tamamı, Trump’ın ifadeye çağırılmasına yönelik teklife “evet” oyu vermişti.

Soruşturma Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın, 2020 başkanlık seçim sonuçlarını geçersiz kılmak için 6 Ocak 2021’de gerçekleşen Kongre baskınının “temel sebebi” olduğu gerekçesiyle mahkeme celbiyle ifadeye çağrıldığı belirtilmişti.

İfade çağrısına icabet etmemek suç sayılıyor

Alınan bilgilere  göre, 9 üyeli Komite, Trump’ın avukatlarına, 14 Kasım’a kadar eski başkanın yeminli ifadesiyle kendisiyle Kongre üyeleri ve aşırılık yanlısı gruplar arasındaki kişisel iletişimler de dahil olmak üzere bir dizi ilgili belge talebinde bulunmuştu.

Trump’ın Temsilciler Meclisi Özel Komitesi’ne ifadeye çağrılmasının, eski başkan için yeni bir hukuki savaş anlamına gelebileceği, söz konusu celbi engellemek için mahkemeye başvuracağı değerlendirmesi yapılıyordu.

Kongre’deki komitelerin ifade çağrısına icabet etmemek yasal olarak suç sayılıyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Futbol dünyasını tokatlayan tokatlayana!

Yüksek kar vaadiyle 10 kişiyi 300 milyon TL dolandırdığı ileri sürülen, intihar girişiminde bulunup sonrasında …

Bir yanıt yazın