Dünyanın gözü Londra’da! Ve NATO zirvesi başladı!

İngiltere’nin başkenti Londra, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirveden önce liderler bir araya gelerek aile fotoğrafı çektirdi. Fotoğrafta Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı en ön sırada ABD Başkanı Trump’la yan yana yer aldı. Liderler fotoğraf çekiminin ardından toplantıya geçti.
Dünyanın gözü Londra’da, kritik bir zirve gerçekleştiren NATO üyesi ülkelerin alacağı kararlarda.
NATO’nun 70. Kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı zirve, görüş ayrılıklarının gölgesinde başladı. Liderlerin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözlerine tepkiler sürerken, zirveye saatler kala ise ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’ye NATO’nun Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermesi için çağrıda bulundu.
Ülkelerin risk analizleri ve çıkarları arasındaki farkların büyük olduğunu belirten uzmanlar, toplantıların zorlu geçeceği görüşünde.
MASADA HANGİ KONULAR OLACAK?
Zirvede NATO topraklarına yönelik terörizm dahil tüm tehdit ve imtihanlar karşısında birlik ve dayanışma içinde hareket edilmesiyle Avrupa-Atlantik ahenginin öneminin teyit edilmesi planlanıyor.
Zirvede ayrıca ittifakın güncel güvenlik ortamı karşısındaki adaptasyonuna yönelik çalışmalarda kaydedilen ilerlemelerin de ele alınması, bu minvalde liderlerce örgütün 2020’li yıllara hazırlanması hususunda yönerge verilmesi öngörülüyor.
Zirvenin sonunda “Londra Bildirisi”nin kabul edilmesi bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve çerçevesinde katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşme gerçekleştirmesi de planlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma günü yaptığı açıklamada Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” sözlerine tepki göstererek, “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun.” ifadelerini kullanmıştı.
KREMLİN: NATO, RUSYA’NIN ENDİŞELERİNİ DOĞRU ÇIKARDI
Londra’da NATO’nun geleceğini tartışılırken, Rusya’dan ise NATO’nun savunma bütçesine yönelik bir açıklama geldi.
Kremlin, “NATO’nun savunma bütçesini artırmaya yönelik planlarıyla ilgili haberlerin çıkması, Rusya’nın İttifak’ın genişlemesine yönelik endişesinin doğru olduğunun kanıtıdır” açıklamasını yaptı.
MACRON: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM
NATO’nun “beyin ölümü” yaşadığı yorumuyla zirvede ayrılığa yol açan Macron, toplantılar öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Evet, kesinlikle. Sözümün arkasındayım” diyen Macron, ayrıca Avrupa’da dayanıklı bir barış oluşturmak için tartışmaların gerekli olduğunu” belirterek, “Bizim sorumluluğumuz, zararlı olabilecek belirsizlikleri artırma ve gerçek bir stratejik tartışmayı çözmek. Bu yüzden memnunum” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen gün de NATO’nun beyin ölümüyle ilgili sözlerinin birçok kişide sarsıntıya neden olduğunu fakat söylediklerinin arkasında olduğunu belirtmişti.
STOLTENBERG: ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM, ÇALIŞIYORUZ
Bu sırada Stoltenberg, Londra’da yapılan NATO Liderler Zirvesi’nden önce gazetecilere açıklamada bulundu.
Baltık ülkeleri ve Polonya dahil tüm müttefikleri korumak için uygulamada olan planlar bulunduğunu belirten Stoltenberg, “Bunun da ötesinde sadece planlarımız yok askeri güçler de var. Tarihimizde ilk kez Baltık ülkelerini korumak için sahada savaşa hazır kuvvetler var.” dedi.
Savunma planlarının güncellemesine ilişkin soruna çözüm bulunacağı konusunda emin olduğunu kaydeden Stoltenberg, “Dün gece bu sorunu Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile de görüştüm. Konuştuğumuz bu dakikalarda sorun üzerinde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.
Stoltenberg daha önce yaptığı açıklamada ise Baltık Planı konusunda Türkiye ile yaşanan sıkıntıları aşmaya çalıştığını fakat zirve sonuna kadar bir çözüm bulunamayabileceğini söylemişti.
TRUMP: EN ÇOK FRANSA’NIN KORUNMAYA İHTİYACI VAR
NATO Zirvesi için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, toplantı öncesi yaptığı açıklamada Türkiye’den övgüyle bahsederken, Fransa’ya ağır tepki gösterdi.
Trump, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirerek, bu açıklamanın “aşağılayıcı ve saygısızca” olduğunu söyledi.
Trump, “Herkesten çok onların (Fransa’nın) korumaya ihtiyacı varken NATO’dan uzaklaşıyorlar, bu beni şaşırtıyor” yorumunu yaptı.
“Türkiye’yle iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar” diyen ABD başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de iyi anlaştığını belirtti.
ZİRVE ÖNCESİ DÖRTLÜ SURİYE TOPLANTISI
Geçen gün ise zirve öncesinde İngiltere, Fransa Türkiye ve Almanya liderlerinin katıldığı ‘Suriye’ gündemli dörtlü zirvesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı toplantıda, Suriye’nin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Son ankette AK Parti, CHP’ye fark attı!

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, partilerin seçim kampanyalarıyla ilgili yapılan çalışmalardaki son verileri 24 …

Bir yanıt yazın