Mülteci istemeyenler, zora düşünce mülteci doktorlara sarıldılar

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Dünya koronavirüs belasıyla boğuşurken, İngiltere, Almanya ve ABD’den sürpriz bir çağrı geldi. Yeri geldiği zaman göçmenlere kapıları kapatan Avrupa, koronavirüs ile mücadele etmeleri için mülteci doktor ve sağlık çalışanlarının akreditasyonlarının hızlıca yapılmasına karar verdi.
Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısa sürede dünyaya yayıldı. Şu sıralar Avrupa pandeminin yeni merkezi… DSÖ, ilerleyen süreçte Amerika’nın salgının yeni merkezi olmasını beklediğini açıkladı.
Koronavirüste bunlar yaşanırken, mülteci konusunda her zaman ketum davranan Avrupa bir anda göçmen sever oldu. Vaka ve ölümlerin artmasıyla sağlık sisteminde zor günler geçiren Avrupa ülkeleri mülteci kartına başvurdu.
AKREDİTASYONLARI HIZLANDIRILACAK
The Guardian’da yer alan habere göre; Almanya ve İngiltere, personel açığını kapatmak için ülkede bulunan mültecilerin sağlık sistemine entegresini hızlandırma kararı aldı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, yurt dışında yeterlilik kazanmış ama akreditasyon sürecinin uzun sürmesi ve pahalı olması sebebiyle sisteme girememiş mülteci doktorların, acil bir şekilde çalışmalarının sağlanması için harekete geçildiğini söyledi.
Avrupa’da yeterlilik kazansa da, sisteme dahil edilmeyen çoğu doktor ve sağlık çalışanı mülteci taksicilik ve paket servis elemanı olarak çalışıyor.
ABD’DEN DÜNYADAKİ DOKTORLARA ÇAĞRI: GELİN
ABD Dışişleri Babakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; tüm dünyadan sağlık çalışanları ABD’de iş aramaya veya ziyaretçi programlarından faydalanmaya çağrıldı. ABD’de çalışmak isteyen sağlık çalışanlarının en yakın ABD konsolosluğuna başvurarak vize işlemlerini başlatması istendi.
Öte yandan Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından alınan kararla, salgın nedeniyle son sınıfta okuyan tıp öğrencileri doğrudan doktor olarak atandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Gaze’ye yardımlar için yeni adımlar atılıyor!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Türkiye’nin Gazze’deki sivillere yönelik yardım girişimleriyle birlikte, bölgeye gıda girişinin kolaylaşması …

Bir cevap yazın