Savunmaya milli zırh

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, savunma sanayinin yerlilik oranını artıracak ETİ Maden Bor Karbür Tesisi’nin temeli atıldı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Tesis ilk etapta yılda bin ton kapasiteyle bor karbür üretimi gerçekleştirecek” dedi. Bor karbür, özellikle savunma sanayi ve nükleer tesislerde kullanım alanı nedeniyle kritik ürünler arasında sayılıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı.
Burada yaptığı konuşmada, bor madeni ürünlerinden ileri teknolojili bor ürünlerine geçişi kendilerine ilke olarak belirlediklerini ifade eden Dönmez, “Yeraltı kaynaklarımızın değerlendirilmesiyle ilgili sürekli şu hususun altını çiziyorum; artık doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi yurt dışına ağırlıklı olarak ham madde şeklinde değil uç ürün ya da ileri teknoloji ürünler olarak ihraç edeceğiz.” dedi.
‘EN ÖNEMLİ GİRDİSİ TÜRKİYE’DE ÜRETİLMESİ’
Bu modelin hem yatırımcı dostu olacağını hem istihdamı artıracağını hem de sektörün büyümesini sağlayacağını ifade eden Dönmez, şöyle devam etti:
“En önemli girdisi ise yüksek teknolojinin Türkiye’de üretilmesi ve kullanımı olacak. Bor cevherini de aynı şekilde ele alıyor ve değerlendiriyoruz. Bor madenciliğinden bor kimyasalları üretimine geçiş yaparak başlattığımız değişim sürecini, ileri teknoloji bor ürünlerine geçiş ve katma değeri yüksek stratejik bir yapıya tırmanışla taçlandırıyoruz. Bildiğiniz gibi dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne, dünya bor pazarının ise yüzde 59’una hakimiz. Ancak bu bizim için asla bir ölçü değildir. Çünkü ne kadar kaynağa ya da ne kadar rezerve sahip olduğumuzun bir önemi yok. Günün sonunda bu kaynakları işleyerek artı değer haline getirecek bir altyapıya sahip miyiz önemli olan bu. Biz bunun gayreti içerisindeyiz.”
Uç ürünlerin üretilmesi noktasında hedefleri olduğunu dile getiren Dönmez, “Bu yönde stratejiler, planlamalar geliştiriyoruz. Aksi takdirde 1 birime sattığınız hammadde dışarıda işlenir ve 100 katı, 200 katı yeri gelir, 1000 katı fiyatla geri almak zorunda kalırsınız. Biz artık bu defteri kapattık. Türkiye artık kendi madenini kendi teknolojisi, kendi insan kaynağı, kendi bilgi ve birikimiyle işleyecek. Bor başta olmak üzere madencilik kalitesiyle dünyada Türkiye’nin adıyla birlikte anılan sektörlerin başında gelecek. Borda yeni inovasyon anlayışımızı ‘bora dayalı sektörlerde stratejik iş birlikleri geliştirerek büyümek’ olarak belirledik.” değerlendirmesinde bulundu.
ASKERİ MALZEMELERDE KULLANILACAK
Türkiye’nin büyük hedeflere doğru ilerlediğini ifade eden Dönmez, tüm sektörlerin, kurumların, markaların yürüyüşlerinde kendilerine destek olmalarını istedi.
Eti Maden’in bor karbür tesisi konusunda öncü olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, şunları kaydetti:
“Dünya piyasasında stratejik öneme sahip olan bor, savunma sanayinden cam sektörüne, seramikten tarıma ve temizlik ürünlerine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Bizler için gelişmeye ve büyümeye açık bir alan. Daha fazla katma değerli ürün üretimiyle birlikte bor pazarındaki açık ara liderliğimizi, teknolojiyle pekiştireceğiz. Milli enerji ve maden politikamızın üç sacayağından biri olan yerlileştirme işte bu yüzden çok önemli. Enerji teknolojilerindeki bu yerli dönüşümü sağlamak için önemli adımlar attık. Enerji ve madenciliğin her alanında yerli insan kaynağı, yerli teknoloji ve yerli uç ürün diyerek köşe taşlarımızı diktik.”
SAVUNMADA YERLİLİK ORANINI ARTIRACAK
Bor karbür tesisinin savunma sanayisinde önemli bir rol üstleneceğine değinen Dönmez, “Aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda da bor karbürü kullanacağız. Yaptığımız bu stratejik dönüşümle ülkemize sağlanan katma değer, bor karbür gibi ürünlerde 150 katına, bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımında 500, nükleer gibi sektörlerde ise 2000 kata kadar çıkabiliyor” dedi.
Dönmez, tesisin 24 ayda tamamlanacağını belirtti.
BOR KARBÜR NERELERDE KULLANILIR?
Tesiste üretilecek bor karbür özellikle savunma sanayinde kullanılacak. Bor karbür, zırhlı araçların daha dayanıklı hale gelmesini sağlayacak. Bor karbürün kullanım alanları şöyle:
– Zırhlı askeri araçlardı. Yerli Altay tankında çelik zırhta da bor karbür bulunmaktadır.
– Elmastan sonraki en sert madde olduğu için aşınmaya dirençli olması gereken ürünlerde ya da aşındırma işlemi yapan makinelerde kullanılır. Örneğin Çeliğin sertleşitrilmesi işlemi ve zımparalarda katkı maddesi olarak gerekli bir maddedir.
– Bor karbür, demir ve alaşımlı metallerin yüzeylerine difüzyon yardımı ile koruma amaçlı kaplanır. Ayrıca ağır işlerde kullanılmak için çok daha avantajlıdır ve diğer malzemelere göre çok sert yapıdadır.
– Nükleer enerji santrallerinde bor karbür, yakıt yükleme çubuğu ve radyasyondan korunmak için kullanılırlar. Nükleer enerjinin önemi ile bor karbürün bu alanda kullanımı da artmaktadır.
– Nükleer santrallerin boru hatlarında bor alaşımları kullanılır.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Nihayet uyandılar! New York Times’tan ‘Netanyahu gitmeli’ manşeti

İnsanlık dışı saldırılarıyla Gazze’yi kan gölüne çeviren Binyamin Netanyahu, Batı desteğini kaybederken dünyaca ünlü yayın …

Bir yanıt yazın