ABD’nin siyaseti de CNBC kanalı da küstahlıktan geçilmiyor!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye ile varılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, Trump’ın gerektiğinde askeri seçeneği kullanmayı hazır olduğunu belirtti. Ancak, CNBC kanalının “Trump gerektiğinde Türkiye’ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır” demesi dikkat çekti.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo CNBC kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile Suriye’nin kuzeyi için varılan ateşekes hakkında değerlendirmede bulundu.
“Barışı savaşa tercih ederiz” diyen Pompeo, “Ancak kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz” ifadelerini kullandı.
“CNBC YANLIŞ AKTARDI” İDDİASI
CNBC kanalı ise, haber başlığında “Trump gerektiğinde Türkiye’ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır” ifadelerine yer verdi. Ancak Pompeo’nun askeri müdahale konusundaki açıklamasında Türkiye’nin adının yer almadığı görüldü. CNBC’nin haberi yanlış aktarmış olabileceği iddiası ortaya atıldı.
ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek ‘kırmızı çizgi’leri belirtmeyen Pompeo, “Trump’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemediğini” söyledi.
Pompeo ayrıca ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini ifade etti.
Röportajda Pompeo, Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek anlaşmayı savundu.
“ONLARI TÜRKLERDEN KORUMAK İÇİN TAAHHÜTLERİMİZ VAR”
Pompeo, “Sadece savaşçıların (SDG’li teröristler) yaşamları değil, bölgedeki etnik azınlıkların da” diye ekledi.
Bakan Pompeo şöyle devam etti:”Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı.”
ABD Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, SDG ile Fırat Nehri’nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık” dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo’nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Metin Akpınar’ın kızı Duygu Nebioğlu Müge Anlı’da isyan etti

Usta oyuncu Metin Akpınar’ın evlilik dışı dünyaya gelen kızı Duygu Nebioğlu, Müge Anlı’da annesini aramaya …

Bir yanıt yazın