Mısır diktatörüne asker freni!

Mısır’da meydanlar 6 yıl aradan sonra yeniden hareketlendi. ‘Arap Baharı’nın simgesi Tahrir ile büyük kentlerdeki meydanlarda Sisi karşıtı gösteriler düzenlendi. 6 yıldır Tahrir’de bulunan askeri araçların çekilmesi, ordu sözcüsünün Twitter hesabından Sisi’yi takipten çıkarması ve yıllardır askeri ihaleleri alan iş adamı Muhammed Ali’nin protesto çağrıları, Ordu’dan Sisi’ye gözdağı olarak yorumlandı.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki bazı meydanlarda ilk defa Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde gösteri düzenledi. 6 yıldır Tahrir’de bulunan askeri araçların çekilmesi, ordu sözcüsünün Twitter hesabından Sisi’yi takipten çıkarması ve yıllardır askeri ihaleleri alan iş adamı Muhammed Ali’nin protesto çağrıları, Ordu’dan Sisi’ye gözdağı olarak yorumlandı.

Tahrir Meydanı da dahil bazı meydanlarda bir araya gelen Mısırlılar, diktatör Sisi karşıtı sloganlar attı. Sosyal paylaşım sitelerinde ve yurt dışından yayın yapan muhalif televizyon kanallarında düzenlenen gösterilere ilişkin video görüntüleri paylaşıldı. Söz konusu kaynaklarda özellikle Tahrir Meydanı’ndaki bazı göstericilerin gözaltına alındığı ifade edildi.

Twitter hesaplarında da ‘Tahrir Meydanı’ hashtag etiketi gösterilerden sonra en çok dolaşan etiket haline geldi.

Twitter kullanıcıları söz konusu etiket aracılığıyla Sisi karşıtı ifadeler kullandı. Yerel basında ise güvenlik güçlerinin eski Mısır Halk Konseyi Başkanı’nın oğlu Ziya Saad el-Ketatini’ni gözaltına aldığı kaydedildi.

MAÇ SONRASI DA EYLEMLER SÜRDÜ

Kahire, İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş’te Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanan süper kupa maçının ardından da eylemler yapıldı.

Görgü tanıklarına göre, 300 civarında eylemci 25 Ocak Mısır devriminin simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine girerek yönetim aleyhinde slogan attı.

Polisin müdahalesinin ardından Tahrir Meydanı’na çıkan caddelere dağılan eylemciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bazı caddelerde güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı ve bazı eylemcileri gözaltına aldı.

PROTESTOCULAR ‘İRHAL’ SLOGANLARI ATTI

Polis, eylemlerin sona ermesinin ardından özellikle de Tahrir ve Talat Harb meydanları ve bu meydanlara çıkan caddelerde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ülke dışından yayın yapan muhalefete yakın televizyon kanalları ve sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı. Eylemcilerin 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği 25 Ocak Devrimi esnasında kullandığı defol anlamına gelen ‘İrhal’ şeklinde sloganlar attığı duyuldu.

Sosyal medya üzerinden ‘Tahrir Meydanı’ adında bir hashtag açıldı. Söz konusu hashtagın kısa sürede Mısır genelinde birinci sıraya yükseldiği belirtildi.

“MISIR MEDYASI: VİDEOLAR ESKİ”

Mısır’dan yayın yapan bazı gazetelerin internet siteleri ve yönetim yanlısı sosyal medya kullanıcıları “videoların bazılarının eski bazılarının da sahte” olduğunu ileri sürdü.

Mısır yönetimine yakınlığı ile bilinen El-Yevm es-Sabi gazetesi muhalif televizyon kanallarında yayınlanan ve sosyal medyada paylaşılan vidolardaki görüntülerin çarpıtıldığını, görüntülerin süper kupayı 3-2 kazanan ‘Ehli’ futbol takımı taraftarlarının sevinç gösterileri olduğunu yazdı.

MBC Mısır televizyonunda ‘Hikaye’ adındaki programın sunucusu Mısırlı Amr Edib, Cumhurbaşkanı aleyhinde eylem yapıldığını söyledi.

Edib “Süper kupa maçından sonra 30-40 kişilik küçük bir grup Tahrir Meydanı’nda iki üç slogan atıp birkaç dakikalık video çekti, hepsi bu kadar. Tabi ki hemen gözaltına alındılar” ifadelerini kullandı.

ORDU SİSİ’Yİ TAKİPTEN ÇIKARDI

Bu arada Cumhurbaşkanı Sisi’nin, gösteriler nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a yapacağı ziyareti iptal edebileceği belirtildi. New York’a gitmeme kararının Sisi’nin yakın çevresinde tartışıldığı ve özellikle İstihbarah Şefi Abbas Kamel’in bu durumun yanlış bir mesaj verebileceği endişesiyle ziyaretin iptal edilmesine karşı olduğu öne sürüldü.

Öte yandan Mısır ordusunun resmi Twitter hesabı Sisi’yi takipten çıkardığı anlaşıldı. 6 yıldır Tahrir’de bulunan askeri araçlar da bölgeden geri çekildiği iddia edildi.

‘TAHRİR’ ETİKETİ 1 MİLYONU AŞTI

Mısır’da dün gece başkent Kahire, İskenderiye, Dumyat ve Suveyş gibi kentlerde yapılan eylemler esnasında Twitter’da yapılan paylaşımlarda ‘Tahrir Meydanı’ etiketinin kullanımı çok hızlı yayıldı.

‘Tahrir Meydanı’ etiketinin Mısır sokaklarında karşılık bulduğu ve paylaşımlarda etiketin kullanımının kısa sürede 1 milyonu aştığı gözlendi.

SİSİ’CİLER ATAĞA GEÇTİLER

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yanlıları karşı atağa geçerek ‘Sisi seninleyiz’ etiketini oluşturdu. Sisi’ye destek etiketiyle yapılan paylaşımların 6 bin 873’te kaldığı görüldü.

Güvenlik güçlerinin başkent Kahire’deki Tahrir ve Talat meydanlarında güvenlik önlemleri aldığı, onun dışında ülkenin bütün şehirlerinde sakin bir ortam olduğu, hayatın rutin şekilde devam ettiği belirtiliyor.

Ülkede hayatın rutin akışına zarar vermemek için cuma günleri eylem yapmayı hedeflediklerini duyuran eylemciler, sosyal medya paylaşımlarında önümüzdeki cuma da sokaklara çıkma çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali’nin iki hafta önce sosyal medya üzerinden yayımlamaya başladığı videolar, kısa sürede yayılmış ve söyledikleri Mısır sokaklarında karşılık bulmuştu.

Yönetimle uzun süre çalıştığını ve ülkede son yıllarda yapılan yolsuzlukları bildiğini anlatan Ali’nin özellikle de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi hedef alması ve suçlaması dikkati çekmişti.

Takipçi sayısı kısa sürede hızla artan Ali, geçen pazartesi günü sosyal medya üzerinden ‘Sisi bu kadar yeter’ adında bir hashtag açmıştı. Kısa sürede 1 milyona ulaşan hashtagın kapatılmasının ardından Ali, dün Mısır’ın Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanacak olan süper kupa maçının ardından eylem yapma çağrısında bulunmuştu.

Ülkede market işletmeciliğinden ekmek üretimine kadar ekonomiye hakim olan ordu, rejimin omurgası olarak görülüyor.

30 yıl süren Hüsnü Mubarek iktidarının ardından Arap Baharı ile devrilmesinin ardından ülke tarihinin seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi oldu.

Ortadoğu’ya yayılan Müslüman Kardeşler hareketinin Merkezi olan Mısır’da ‘siyasi İslam’ın elde ettiği zafer uzun sürmedi.

Mursi tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen Sisi, karşı protestoları da arkasına alarak kanlı bir darbeyle yönetime el koydu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Son ankette AK Parti, CHP’ye fark attı!

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, partilerin seçim kampanyalarıyla ilgili yapılan çalışmalardaki son verileri 24 …

Bir yanıt yazın