Ana Sayfa / Yaşam / Denizden gövdesindeki plastik halkayla çıkarıldı

Denizden gövdesindeki plastik halkayla çıkarıldı

Çanakkale Boğazı’nda avlanan balıkçılar tarafından gövdesinde pet şişe halkası bulunan “kupa balığı” yakalandı.

ÇANAKKALE – MEHMET BAYER

Çanakkale Boğazı’nda avlanan balıkçılar tarafından gövdesinde pet şişe halkası bulunan ‘kupa balığı’ yakalandı.

Denizden çıkan bir canlının gövdesindeki plastik cismin kendisini şaşkınlığa düşürdüğünü belirten balıkçı İdris Avcıl, yakaladığı balığı diğer meslektaşlarının da gördüğünü söyledi.

Avcıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kepez beldesi açıklarında denize bıraktığı ağlarına takılan balığı karaya çıkardıktan sonra fark ettiğini kaydetti.

Ağları temizlerken balıkta bir farklılık gördüğünü ifade eden Avcıl, ‘Balığın kafasına geçmiş pet şişe halkasını görünce şaşkınlık yaşadık’ dedi. 

Avcıl, bir süre sakladığı balığı, balıkçı derneğindeki diğer meslektaşlarına da gösterdiğini belirterek, ‘Bir arkadaşımın fotoğraflamasını sağladığım balığı daha sonra denize attım’ diye konuştu. 

‘İlk defa böyle bir olayla karşı karşıyayım’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer de yakalanan balığın yörede ‘kupa balığı’ adıyla bilindiğini söyledi.

Bu tür balıkların genellikle olta avcıları tarafından tutulduğunu belirten Tunçer, ‘Günümüzde artan çevre kirliliğinden bu balık da nasibini almış. Türkiye denizlerinin uzunluğu yaklaşık 8 bin 300 kilometre. Bu balık da tüm denizlerimizde avlanabilen bir materyal. Zaman zaman kilit türler olarak bilinen caretta caretta kaplumbağaları, yunus ve fokların midesinden çıkan plastiği ilk kez bir balığın kafasına geçmiş olarak gördüm. Meslek hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşı karşıyayım’ ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Canlı yayın sözünde durmayan Ali Babacan’a gazetecilerden resimli protesto!

Kanal 42 TV'de program yapan gazeteciler, hava muhalefeti nedeniyle canlı yayın programını iptal eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı koltuğuna resmini koyarak protesto etti. Kanal 42 televizyonuna konuk olarak katılması beklenen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hava muhalefetini gerekçe göstererek katılamaycağını duyurdu. Ancak programın katılmcısı gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül, Ali [...]

%d blogcu bunu beğendi: