Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Trablus Parlamentosu’ndan Güney Kıbrıs resti: Diplomatik ilişkileri kesin

Trablus Parlamentosu’ndan Güney Kıbrıs resti: Diplomatik ilişkileri kesin

Trablus Parlamentosu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile diplomatik bağların kesilmesi, yatırım ve mevduatların geri çekmek de dahil olmak üzere tüm yetkilerin hükümete verilmesini istedi. Açıklamada, ayrıca Rum Kesimi’nin müdahalesinden Avrupa Parlamentosu ve BM Güvenlik Konseyi sorumlu tutuldu.
Libya’da Trablus Parlamentosu, Güney Kıbrıs Rum yönetimi Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in açıklamalarının Libya’nın egemenliğine saldırı ve içişlerine müdahale olduğunu belirtti.
Trablus Parlamentosu tarafından yapılan açıklamada, Şilluris’in açıklamaları kınanırken bunların uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararlarının açık ihlali anlamına geldiği kaydedildi.
“TÜM YETKİLER HÜKÜMETE VERİLMELİ”
Açıklamaya göre, Trablus Parlamentosu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile diplomatik bağların kesilmesi, yatırım ve mevduatların geri çekmesi de dahil olmak üzere bu konuda tüm yetkilerin hükümete verilmesi talebinde bulundu.
Ayrıca açıklamada, Rum Kesimi’nin müdahalesinden Avrupa Parlamentosu ve BM Güvenlik Konseyi sorumlu tutuldu.
NE OLMUŞTU?
Tobruk’taki ayrılıkçı Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı ve darbeci General Halife Hafter yanlısı Akile Salih, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret ederek, Türkiye karşıtı arayışlarda bulunmuştu.
Rum Meclis Başkanı Şilluris ve Salih arasında yapılan görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Türkiye ile UMH arasında yapılan anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ileri sürülmüştü.

About admin

Göz Atmak İster misiniz?

Görüntüler, Viyadükteki kişinin kayıp Gülistan olduğunu netleştirdi

Tunceli’de Sarısaltuk Viyadüğü üzerinde çömelmiş bir vaziyetteyken yoldan geçen bir aracın güvenlik kamerasına yansıyan kişinin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com