Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / AB’den 30 yıl sonra Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı!

AB’den 30 yıl sonra Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı!

Avrupa Birliği (AB), Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle 4 Çinli yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımların hangi kişi ya da kurumlara yönelik olacağı kısa süre içerisinde açıklanacak. Söz konusu adım, 1989’daki Tiananmen Katliamı’ndan bu yana Brüksel’in Çin’e uygulayacağı ilk yaptırım olacak. Pekin ise, AB’nin kararına misillemeyle cevap verirken, “İçişlerimize karışmayın” dedi.
Avrupa Birliği (AB), Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e yaptırım uygulanması kararı aldı.
30 YIL SONRA BİR İLK
Söz konusu adım, 1989’daki Tiananmen Katliamı’ndan bu yana Brüksel’in Çin’e uygulayacağı ilk yaptırım olacak.
İÇERİĞİ DAHA SONRA AÇIKLANACAK
Yaptırımların hangi kişi ya da kurumlara yönelik olacağı kısa süre içerisinde açıklanacak. Genelde yaptırım kapsamında, bu kişilerin AB’ye seyahat etmesi engelleniyor ve AB’deki mal varlıkları donduruluyor.
ÇİN DIŞİŞLERİNDEN KARARA TEPKİ: İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAYIN
Yaptırım kararının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi. AB’ye “ciddi hatanızdan dönün” dönme çağrısı yapılan açıklamada, “Çin’in içişlerine karışmayın” ifadeleri kullanıldı.
PEKİN’DEN MİSİLLEME
Çin de AB’nin yaptırımlarına karşılık verdi. Aralarında akademisyen ve parlamenter toplam 10 kişi ve 4 kurum yaptırım listesine alındı.
AB BU YAPTIRIMA HAZIRLANIYORDU
Pekin yönetimi, geçen hafta Avrupa Birliği’ni yaptırım kararı almadan önce “iki defa düşünmesi” konusunda uyarmış, bu uyarı ise AB çevrelerinde rahatsızlıkla karşılanmıştı.
Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming de, “Bazıları karşılaşmada (tartışmada) ısrar ederse, biz geri adım atmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Çin aşısıyla ilgili bomba detay, Antikordan kaçmanın yolunu buldu!

Kovid-19'un varyasyonları üzerine çalışan bilim insanları, P1 varyantının 2,5 kat daha hızlı bulaştığı sonucuna vardı. Bu durum, Brezilya'daki kabusu açıklıyor. Bilim insanları yeni bir çalışmada, Brezilya'da uluslararası alarmı artıran ölümcül Kovid-19 salgınının arkasındaki P1 varyantının antikorlardan daha iyi kaçmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığını açıkladı. Araştırmacılar bu durum nedeniyle oriijinal koronavirüsten 2,5 kat daha hızlı bulaşan [...]