Refah’taki katliama imza atan ABD: İsrail henüz sınırı aşmadı

Gazze’de soykırım yapan İsrail destekçisi ABD, Refah’ta çadırların bombalanması ve Filistinlilerin şehit edilmesi sonrası skandal bir açıklamaya imza attı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “İsrail henüz sınırı aşmadı” dedi.
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirdiği saldırılarda bugüne kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 36 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Son 24 saat içinde Refah’ta çadırların bombalanması sonucu en az 72 Filistinli şehit olurken, yüzlerce Filistinli yaralandı.

Filistinlilerin yanarak şehit olması dünya kamuoyunun vicdanına dokunurken ABD’den skandal bir açıklamaya imza attı.

ABD’DEN SKANDAL REFAH AÇIKLAMASI

İsrail’in Refah’a düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Tel Aviv yönetiminin henüz, “ABD’nin büyük bir saldırı olarak tanımladığı” sınırı aşmadığını söyledi.

Miller, “İsrail’in Refah’taki çadır kampa düzenlediği saldırıdaki trajik can kayıplarından ABD derin üzüntü duyuyor. İsrail’in Hamas’ın peşine düşmeye hakkı var. Ancak İsrail aynı zamanda operasyonlarını yürütürken sivillerin zarar görmesini en aza indirmek için mümkün olan her şeyi yapmakla da yükümlüdür. İsrail’e uluslararası insancıl hukuka tam olarak uyma, operasyonlarının siviller üzerindeki etkisini en aza indirme ve ihtiyaç sahiplerine insani yardım akışını en üst düzeye çıkarma yükümlülükleri olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

“İSRAİL ABD’NİN TANIMLADIĞI SINIRI AŞMADI”

Ayrıca Miller. “İsrail’in Refah’taki operasyonlarının henüz ABD’nin büyük bir saldırı olarak tanımladığı sınırı aşmadı. Han Yunus ve Gazze Şehri’nde operasyonların nasıl gerçekleştiğini gördük. Bu noktada, önceki operasyonların ölçeğinde bir askeri operasyon görmedik. Sadece Gazze Şehri ve Han Yunus’ta bulunan tugayların sayısına bakarsanız, şu ana kadar Refah’ta farklı türde bir askeri operasyon var, ancak bu çok yakından izlediğimiz bir şey.” ifadelerini kullandı.

BM: “REFAH’TA EN AZ 200 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail’in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıda can kaybının çok yüksek olduğunu, en az 200 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

FETÖ elebaşısının yeni yerini camdaki etiket ortaya çıkardı

Pensilvanya eyaletindeki Saylorsburg kasabasında etrafı çevrili geniş bir malikânede kalan suç örgütü lideri Fetullah Gülen’in …

Bir yanıt yazın