Siyonist ABD Başkanı Joe Biden, Başkan Erdoğan’ı aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Gazze, İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 hakkında görüştü.. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’a “Gazze’de ateşkesin sağlanması ABD’nin tarihi sorumluluğu” dedi.

7 Ekim tarihinden bu yana Gazze’de vahşi bir soykırım yaşanıyor. İsrail ordusu, bir ayı aşkın süredir bombardımana tuttuğu Gazze’yi adeta yerle bir etti.  Gece gündüz demeden havadan ve karadan saldırılan bölgede, insani ihtiyaçlar dahi karşılanamıyor. Yakıt, elektrik, gıda ve birçok eksiğin yaşandığı bölgede binlerce insan can veriyor. Öyle ki Gazze’den son yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini aştı..

İsrail’i eleştiren ABD, ateşkes için adım atmıyor

Gazze’de kalıcı ateşkes için Türkiye dahil dünya tepki gösterse de İsrail, çağrılara kulak asmıyor. En büyük destekçisi ABD’den de ateşkese karşı bir adım gelmiyor..

Hal böyle olunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyordu. ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gazze’yi görüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile küresel ve bölgesel meseleler ele alındı.

“Gazze’de ateşkesin sağlanması ABD’nin tarihi sorumluluğu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Gazze’de yaşanan insanlık dramına bir an önce dur denilmesi gerektiğini, ABD’nin İsrail’e yönelik kayıtsız şartsız desteğini çekmesinin ateşkesi hızlı bir şekilde sağlayabileceğini, hem dünya hem ABD kamuoyunun bu talebi son günlerde daha yüksek sesle dile getirdiğini ve bir an önce bölgede kalıcı ateşkesin sağlanmasının ABD’nin tarihi sorumluluğu olduğunu söyledi.

“Başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulması en makul ve kalıcı çözüm”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in saldırılarının derinleşmesi ve uzamasının bölgesel ve küresel olumsuz sonuçları olabileceğini, Türkiye’nin önerdiği garantörlük mekanizmasının kurulması, verilen sözlerin tutulması ve 1967 sınırları temelinde bağımsız, egemen, toprak bütünlüğüne sahip, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulmasının en makul ve kalıcı çözüm olduğunu ifade etti.

İsveç’in NATO üyeliği ile F-16 konusu da ele alındı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden görüşmesinde İsveç’in NATO üyeliği ile F-16 konusu da ele alındı. ABD’den de görüşmeyle ilgili açıklama geldi.

ABD: Türkiye’ye F-16 satışını destekliyoruz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesini değerlendirdi.

Kirby, iki liderin görüşmesinde, Gazze’deki son durumu ve İsrail-Filistin meselesini ele aldıklarını, ayrıca İsveç’in NATO üyelik sürecini de konuştuklarını belirtti.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin de yorum yapan Kirby, “F-16’ların modernizasyonu programını desteklemeye devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İran’dan gecenin özeti: Danışıklı şovumuzu yaptık bitti!

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İran’ın İsrail’e saldırısıyla ilgili, “Bu iş şu an sonuçlandı …

Bir yanıt yazın