Hangi dua kayıp eşyayı bulmak için okunur?

Kaybolan bir şeyi, eşyayı bulmak için okunacak dua bu yazımızda yer almakta. Kayıp duası adı ile bilinen bazı dualar bulunmaktadır. Bu dualar, kaybolan eşyaların bulunmasına yardımcı olması için okunur. Kayıp duaları, genellikle Arapça okunacağı gibi Türkçe de okunabilir. İşte kayıp eşya bulmak için okunacak dualar.

Kayıp duaları, genellikle kaybolan eşyanın ne olduğunu ve nerede kaybolduğunu hatırlayamadığında okunur. Dua  ederken, içten ve samimi olun. Eşyanızı bulmanıza yardımcı olacağına inandığınız bir dua seçin ve onu düzenli olarak okuyun. Peki kayıp eşyayı bulmak için hangi dua okunur? İşte Hz. Ömer’in tavsiye ettiği kayıp bulma duası.

Kayıp eşya bulmak için okunacak dua hangisi?

Hz. Ömer’in tavsiye ettiği koyıp bulma duası: Hz. Ömer (ra)’in oğlu Abdullah şöyle buyurmuştur:

Bir eşyasını kaybeden veya çaldıran kişi, iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua eder:

اَللَّهُمَّ رَبَّ الضّآلَّةِ وَهَادِىَ الضَّآلَّةِ رُدَّ عَلَىَّ ضآَلَّتِي بِقُدْرَتِكَ وَسُلْطاَنِكَ فَاِنَّهَا مِنْ فَضْلِكَ وَعَطَاءِكِ

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

Kayıp eşya bulmak için okunacak dua Türkçe anlamı

“Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” (Bostanu’l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Kaybolan, çalınan bir şeyi bulmak için, her gün yirmi beş kere, “Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duasını okuyabilir. Buluncaya kadar okumaya devam eder. Noktaların yerinde, kaybolan şeyin ismini söylemelidir. (İbni Âbidin)

Kayıp duası

Ey kaybolanlara yolunu gösteren Allah’ım. Bana doğru bir kılavuz göster. Kudretin ile bana kaybettiğim şeyi geri ver. Çünkü bu senin falzındır.

La Havle ve La Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim anlamı ve fazileti
Peygamberimizin (S.A.V) deprem duası
En yaygın şifa duaları: Hastanın şifa bulması için ne okunur?
Korku, çaresizlik ve sıkıntı duası: Peygamberimizin sıkıntı anında okuduğu dua
Hasbünallahü ve nimel vekil anlamı
Hz. Yunus’un balığın karnındayken ettiği dua: La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin anlamı

 

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İsrail ve İran gerilimi palavra söylemlerle tırmandı!

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ardından yaptığı “İsrail cezalandırılacak.” çıkışına …

Bir yanıt yazın