Macgregor’dan Türkiye yorumu:Eğer İsrail Gazze’ye girerse bu onlar için kıyamet olur

Hamas ve İsrail arasındaki savaşı yorumlayan ABD’li askeri analist Douglas Macgregor, “Türkler isterse bölgeye 2 milyon asker yığar. Eğer İsrail Gazze’ye girerse bu onlar için kıyamet olur.” dedi.

İsrail abluka altındaki Gazze Şeridi’ni kana bulamaya devam ediyor. 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e baskınlarıyla başlayan Gazze bombardımanlarında binlerce sivil hayatını kaybetti.  İsrail bu kapsamda bölgede sivil yerleşim alanları gözetmeksizin çocukları dahi gözünü kırpmadan katletti.

“Bir dünya savaşının eşiğindeyiz”

Bölgeyle ilgili analizleriyle dikkat çeken ABD’li askeri analist Douglas Macgregor, Amerikalı eski hukukçu Andrew Napolitano’na konuk olarak, Gazze’deki gelişmeler hakkında yorumlarda bulundu.

İsrail’in Gazze’ye kara harekatı düzenlemesi halinde başarısız olacağını belirten Macgregor şöyle konuştu: “Bölgedeki diğer ülkeler dünyanın geri kalanı gibi İsrail’den, Avrupa da artık bizden bıktı. Demek istediğim bir dünya savaşının eşiğindeyiz. Anlaşılması gereken bu. İsrail Gazze’ye kara harekâtı yaparsa ki istenen başarı sağlanamayacaktır. Ama yine de istekli gözüküyorlar. Girerlerse sadece asker kaybetmekle kalmayacaklar Hamas’ı da tamamen yok edemeyecekler.”

“Erdoğan dünyadaki sünni askeri ittifakın fiili lideridir”

Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerine değine Macgregor şunları söyledi: “Bölgenin geri kalanı savaş için hazırlanacak. İran İsrail’e füze atamayacak çünkü İsrail nükleer füze ile karşılık vereceğini açıkladı. Fakat Türkiye farklı. Türklerin İsrail ile iyi bir hatırası da yok. Daha bir kaç yıl önce Gazze’ye yardıma giden gemileri İsrail tarafından basılıp içerisindeki insanlar öldürüldü. Böyle bir şey Türklerde İsrail için destek ve dostluk tohumları ekmeyecektir. Ve unutmayın Erdoğan dünyadaki sünni askeri ittifakın fiili lideridir.”

“İsrail Gazze’ye girerse bu onlar için kıyamet olur”

Türklerin bölgeye 2 milyon asker yığabileceğini söyleyen Macgregor, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Pakistanlılar da Türklerle çok yakın. Eğer Türkler isterse İsrail’e caydırıcılık için nükleer silah vermeye hazırlar. Ve son olarak, Türkler bölgede en büyük hava ve askeri güce sahip ülkesi. Bir ay bile sürmez Türkler 2 milyon askeri bölgeye sürebilir. Ve Türkler çok acımasız savaşçılar. Bütün bu saydıklarım eğer Gazze’ye girerlerse İsrail için kıyamet olur. Bu saydıklarım kazanılamaz bir savaşı anlatıyor. ABD hava desteği verse bile bu yeterli olmayacaktır. Hepimiz biliyoruz ki karada da havada da onlarla savaşacak kadar askerimiz yok.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın