Emekliye Cumhuriyetin 100. yıl müjdesi!..

Emekliye ara zam düzenlemesi için çalışmalar sürerken, 2024 Ocak zammı için de veriler gelmeye devam ediyor. TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bununla beraber SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur maaşları için şimdiden enflasyon farkı oluştu.

Toplu sözleşme zammı Resmi Gazete’de yayımlandı. Memur ve emekli zammı için ipuçları güçlendi. Öte yandan emekliye zam ile birlikte bir defaya mahsus olmak üzere emekli ikramiyesi ödemesi masaya geldi. Emekli zammı ne kadar olacak? İşte yeni hesapla beraber meslek meslek emekli ve memur maaşları tabloları…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı Ocak ve Nisan’da yapılan artışla beraber 3.500 TL’den yüzde 114’ü aşan zam alarak 7.500 TL’ye yükseldi. Kök maaşı bu rakamın altında kalan emeklilerin maaşları Hazine desteği ile 7500 TL’ye tamamlanarak ödeniyor.

Başkan Erdoğan’ın talimatını verdiği bir diğer emekli zammı düzenlemesi de taban maaşlara olacak. Burada 10 bin TL üzerinde durulan bir diğer rakam olarak dikkat çekti.

SEYYANEN ZAM OLUR MU?

İki Bakanlığın masasında yer alan emekliye zam formüllerinden bir tanesi de 2000-3000 TL gibi bir her emekliye seyyanen zam verilmesi.

BÜTÇE ÇALIŞMASI SONRASI DETAYLAR NETLEŞECEK

Emekliye zam, ikramiye ve zam konusunda Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçe ve teknik çalışması sonrası detaylar netleşecek. Konu 15,5 milyon SSK ve Bağ-Kur, 2,7 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor. Düzenlemenin 18 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendirmesi nedeniyle bütçe çalışmaları büyük önem arz ediyor.

Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan çalışmaları tamamlaması sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yapacak. Son kararı Başkan Erdoğan söyleyecek.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN RAKAMLAR NE DİYOR?

Temmuz enflasyonu da yüzde 9,49 olarak kayıtlara geçmişti. Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 9,09 arttı. Tüketici Fiyatları Endeksi de 1614,31 seviyesine yükseldi.

2 AYLIK ENFLASYON FARKI OLUŞTU

Temmuz ve Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası 2 aylık enflasyon farkı kesinleşti. 2 aylık enflasyon oranı yüzde 19,43 oldu. Yani 2 aylık süreçte memur enflasyon farkı da yüzde 12,67 olarak hesaplandı. Bu rakam yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile yeniden hesaplandığında yüzde 29,57’lik zam oranı şimdiden netleşti.

2 aylık rakamlara göre;

  • SSK, Bağ-Kur emekli zammı refah payı hariç yüzde 19,43
  • Memur enflasyon farkı yüzde 12,67
  • Toplu sözleşme zammı yüzde 15
  • Memur zammı yüzde 29,57

3. ADIM: EMEKLİ VE MEMUR OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memurlar her yıl Ocak-Temmuz döneminde tıpkı SSK, Bağ-Kur emeklileri gibi zam alıyor. Burada SSK ve Bağ-Kur emeklileri doğrudan 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken, memur zammı hesaplamasında işin içine toplu sözleşme giriyor.

Bir önceki dönem verilen toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon oranı memur enflasyon farkı olurken, burada yeni dönemin toplu sözleşme zammı ilave edilerek nihai memur zam oranı hesaplanıyor.

Merkez Bankası’nın son yayımladığı enflasyon beklenti anketi sonuçlarına göre 6 aylık enflasyonun yüzde 33,13 olması bekleniyor. Bir önceki dönem olan Temmuz’da yüzde 6’lık bir toplu sözleşme zammı söz konusuydu.

Yani herşey beklentilere göre ilerlerse yüzde 25,59’lik bir memur enflasyon farkı oluşacak. Bu rakama yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile yeniden hesaplandığında yüzde 44,42’lik bir zam oranı söz konusu olacak.

OCAK 2024’TE MEMUR ZAMMI, EMEKLİ ZAMMI İÇİN REFERANS OLACAK

Hesaplamalara dikkatle bakıldığında memur zammı, 6 aylık enflasyon rakamının 10-11 puan daha üzerinde olacak. Yine bu rakamlara göre hesap yaptığımızda ek zam SSK, Bağ-Kur emekli zammı 6 aylık enflasyon oranı yani yüzde 33,13 kadar olacak.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ İÇİN KADEMELİ FORMÜL MASADA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dosyasında emekliler için kademeli zam formülü de bulunuyor. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına göre;

Yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve 30 zam verilmesi gündemde olacak.

6 aylık beklenen rakamlara göre;

  • SSK, Bağ-Kur emekli zammı refah payı hariç yüzde 33,13
  • Memur enflasyon farkı yüzde 25,59
  • Toplu sözleşme zammı yüzde 15
  • Memur zammı yüzde 44,42

İşte memur ve memur emeklisinin meslek meslek yeni maaş tabloları:

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, Mahmud Abbas’la görüştü: İsrail bu zulmün hesabını verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede, İsrail’in barbarca saldırıları …

Bir yanıt yazın