Lavrov’un Türkiye liderliğindeki tahıl kridoru anlaşması teklifine BM’den jet cevap!

Türkiye’nin bugün Rusya’da Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasının tekrar yeniden yürürlüğe girmesi hakkındaki girişimine BM’den cevap geldi. BM, Rusya’ya tahıl anlaşması için somut öneriler içeren mektup gönderdiğini duyurdu.
Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ve Rusya’da mevkidaşı Sergey Lavrov ile özellikle Tahıl Koridoru konusundaki görüşmeleri ve Lavrov’un “BM ile yapılan paket anlaşmadaki şartlarımız karşılandığı zaman, tahıl anlaşmasına döneceğiz.” diyerek hazır olduklarını ifade etmesine BM’den cevap geldi.

BM’DEN RUSYA’YA MEKTUP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yenilenmesi için somut adımların bulunduğu bir mektup gönderdiğini duyurdu.

Guterres, New York’taki BM binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin gıda pazarları ve gıda güvenliğine çok önemli katkılar sağladığına dikkati çeken Guterres, girişimin yenilenmesinin özellikle gelişmekte olan ülkeler için önem taşıdığına işaret etti.

“SOMUT ÖNERİLER SUNDUM”

Guterres, Rusya’nın girişime ilişkin şikâyet ve taleplerini de göz önünde bulundurduklarını kaydederek, “Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a bir mektup göndererek Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesi için somut öneriler sundum.” diye konuştu.

– “YENİ ANLAŞMA İSTİKRARLI OLMALI”

“Yeni anlaşmanın istikrarlı olması gerekiyor. Krizden krize sürüklenen ve sürekli askıya alınan bir girişim istemiyoruz. İşe yarayan ve faydalı bir girişimi destekliyoruz.” vurgusunda bulunan Guterres, önerilerin, Rus gıda ve gübrelerinin küresel pazarlara daha etkin ve uygun fiyatla ulaşımını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Guterres, yoğun çaba sarf ederek olumlu bir sonuç elde edilebileceğinin, bunun toplumlara gıda güvenliği sağlamak için önemli olduğunun altını çizdi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İran’ın övündüğü mühimmatların İsrail’e varış süreleri

İsrail tarafından yapılan açıklamalara göre İran’ın başlattığı İHA saldırısının ardından, ateşlenen mühimmatların İsrail’e ne kadar …

Bir yanıt yazın