Aziz Yıldırım bombaladı: Ali Bey’in şahsı ile bu iş yürümez

Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında Ali Koç’a, “Dünya yıldızları gelsin, şampiyonlar gelsin diye seçtiniz. 5 senede nerede verilen sözler” dedi.
Fenerbahçe’de 1998-2018 yılları arasında görev alan efsane başkan Aziz Yıldırım basın toplantısı düzenledi.

Mali genel kurul öncesi halefi Ali Koç’a güven tazelemesi için olağanüstü genel kurula gitme çağrısı yapan ve mevcut başkanın “Ya aday olun ya da başımızdan çekilin” sözlerinin hedefi olan Yıldırım bu sözlere yanıt verdi hem de gündemi değerlendirdi.

“Kongreden sonra Fenerbahçe ile ilişkimi kestim”
Başkan Aziz Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

Biten kongreden sonra Fenerbahçe ile ilişkimi kestim. Beni hiç rahat bırakmıyorsunuz. Ben emekli oldum. Hayatımın kalan kısmını daha mutlu yaşamak istiyorum.

“Fenerbahçe’nin geldiği durum iyi değil”
Fenerbahçe’nin durumunu değerlendiren başkan, şu açıklamayı yaptı:

Açıklama yapsam, neden yaptı… Yapmasam, ‘Ben Fenerbahçe’yim’ diyen adam neden konuşmuyor! Ali Bey’i seçen kongre üyeleri ortada yok. 16 bin kişi oy verdi. Seçtiniz. Fenerbahçe daha iyi olsun diye seçtiniz! 5 senedir nerede verilen sözler? Neredesiniz kongre üyeleri. Başkan bağırıyor, ‘Aday çıksın, kongre yapacağım’ diyor. İçinizden bir tane çıkamıyor mu ya? Fenerbahçe’nin geldiği durum iyi değil.

“Ali Bey’in şahsı ile bu iş yürümez”
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hakkında Aziz Yıldırım şunları söyledi:

Fenerbahçe Yönetimi 5 senedir çok güçsüz, gücü yok! Ali Bey’in şahsı ile bu iş yürümez. 20 senede benim yönetimimde çok güçlü insanlar vardı. Maddi, manevi ve bana fikir verme olarak. Benim dışımda da mesaj verecek, kavga edecek insanlar vardı. Fenerbahçe’de bu insanlar bugün yok. Bu yüzden kongre çağrısı yaptım. Samimi değil, güvenoyu iste.

“Güvenoyu almazsanız, bir başarısızlıkta herkes ayağa kalkacak”
Fenerbahçe’nin kongre yapması gerektiğini belirten Aziz Yıldırım şu değerlendirmeyi yaptı:

Pendik’e yenildik ve kupadan elendiğimiz dönemde kongre çağrısı yapıldı. Kongre kararı aldık ve yaptık! Aday çıkmadı, yine tek başıma kaldım ve devam ettim. 1999’da bunu yaptım. Yönetimi değiştirdik ve güçlü yönetim yaparak devam ettik. 2006’da Denizli’de kaybettik, yeni yönetim yaptık. Ali Bey de o yönetime girdi. Güvenoyu alarak devam ettik. Metris’ten döndükten sonra da yaptık. Bunlardan korkmamak lazım. Ali bey güvenoyu alsa, yıl sonuna kadar herkes konuşmaktan çekinir. Güvenoyu almazsanız, bir başarısızlıkta herkes ayağa kalkacak. Belki de kongre zamanı gelmeden, Fenerbahçe kongre yapacak. Bu görünüyor.

“Bunlar bu kulübe giremez”
Aziz Yıldırım açıklamalarına şu şekilde devam etti:

FETÖ’cü, hocacı, Fenerbahçe’den maddi çıkar sağlamış insanlar aday olursa, ben aday olurum. Bunlar bu kulübe giremez. Burada işleri yok.

“Bundan sonra kim yanlış konuşursa, mahkemeye vereceğim”
Yanlış konuşanları mahkemeye vereceğini belirten eski başkan, şu ifadelerde bulundu:

En üzüldüğüm konu, 612 milyon dolar borç bıraktığımız yönündeki laflar! Bizim o zamanki dolar ve euro borcumuz o kadar değildi ki… Bundan sonra kim yanlış konuşursa, mahkemeye vereceğim. Namuslu, şerefli, ahlaklı olsunlar! Doğru olanı anlatsınlar. Topuk Yaylası, Fenerium, basketbol salonu… Bunları basın neden yazmıyor? O söylüyor, siz de 612 yazıyorsunuz. Bu kadar mal varlığı var. Stada ne kadar para harcadık? Biz, onu yaptık. Erol Bilecik, Burhan Karaçam yalan söylüyor. Ali Koç da aynı şeyleri söylüyorsa, yalan söylüyor.

“Basketbol salonunun tapusunu aldık”
Ülker Sports Arena’nın tapusunu aldıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

Basketbol salonunun tapusunu aldık. Yanındaki arsanın tapusunu aldık ve Ülker’e verdik. Murat Ülker ‘Galatasaray’ın yaptığı sistem gibi, Emlak Konut ile büro ve ofisler yapalım’ dedi. Onayı aldık, çalışma başladı. 230 trilyon gözüken arsayı, Fenerbahçe sahibiymiş gibi satın aldık. Ödeme yapmadık. Emlak Konut inşaatları yaparak, payını alacaktı. Ülker arazi bedelini alacaktı. Geriye kalan kar paylaşılacaktı. O da 75’şer milyon euro olarak belirlendi. Bu arsa için 230 milyon borç yazdık. Orası boş duruyor, yönetim bir şey yapmamış. Kendilerine sorun.

“Kendi kendilerine rakamı şişiriyorlar”
Aziz Yıldırım, kendi dönemlerinden kalan borcu açıkladı.

Kendi kendilerine rakamı şişiriyorlar. Sonra 612 Milyon euro borç bıraktığımızı söylüyorlar. Borç 420 Milyon euro olarak bıraktık. 90 Milyon euro da bir girdi var. 330 Milyon euroya geldik. 1998’in 15 Şubat’ın başkan oldum. 5.5 Trilyon borç vardı. 60-70 Milyon eurodur. Onu da düşerseniz, borç 250 Milyon eurodur. 10 milyon dolar Samandıra Tesisleri’ne harcadık. Dereağzı tesislerini yaptık 15 milyon. Faruk Ilgaz Tesisleri’ni yaptık, 10 milyon da oraya harcadık. Fenerbahçe TV’yi kurduk 20 milyon dolar da oraya harcadık. Kenan Evren Lisesi’ne 15 milyon euro para harcadık.

“Ben stadı yapmasaydım ne olacaktı?”
Yıldırım, ilk geldikleri dönemde Fenerbahçe’nin yıllık 14 milyon dolar geliri olduğunu söyledi.

Geldiğim zaman yıllık 14 milyon dolar geliri vardı Fenerbahçe’nin. Şimdi stattan 40 milyon Dolar gelir elde ediyorlar. E ödesenize bunları o zaman. Ben stadı yapmasaydım ne olacaktı?”

“Para harcamak benim için çocuk oyuncağı”
Para harcamanın kendisi için çocuk oyuncağı olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, şu sözleri sarf etti:

Fenerbahçe’den bir şey istemiyorum! Herkes beni rahat bıraksın. Ailemle, işimle uğraşayım. Beni zorla çekmeyin. Para harcamak benim için çocuk oyuncağı.”

“Fenerbahçe’nin borcunu sıfırlayacağım”
Yıldırım, Fenerbahçe’nin borcunu sıfırlayacağını ifade etti:

Adam zengindir para harcayamaz. Adamın parası yoktur çok para harcar. Mal varlıklarını toplasınlar, bu değerler üzerinden satışa çıkarsınlar. Ben hepsini alacağım! Sıfırlayacağım, Fenerbahçe’nin borcunu sıfırlayacağım.

“Fenerbahçe Koleji’ni kapatmasınlar”
Fenerbahçe Koleji’nin kapanmaması gerektiğini söyleyen Aziz Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

Fenerbahçe Koleji’ni kapatmasınlar. Bir yer bulsunlar, kirasını ben ödeyeceğim. Bina yıkılacaksa, hemen yıkalım. Koleji de ben kendim yapacağım. İsteyen varsa katılsın. O çocuklar orada okumaya devam etsin. Koleji, üniversiteyi para kazanmak için yapmadık. Fenerbahçe ruhu gelişsin diye yaptık.

“Bu kulüp taraftarın, kongre üyesinin ve Fenerbahçe’nindir”
Aziz Yıldırım, kulübün taraftarlara ait olduğunu belirtti.

Bu kulüp; taraftarın, kongre üyesinin ve Fenerbahçe’nindir. Bu şahısların değildir. Birlik ve beraberlik istiyorsunuz, önce bunları ortadan kaldıracaksınız. Ozan Balaban, Selim Kosif’in biletlerini iptal ettiler. Eleştirmişler… Böyle şey olmaz.

“Ben hepsine operasyon yapacağım”
Yapılan harcamalardan bahseden Aziz Yıldırım, şöyle konuştu:

Fenerium’un değeri 50 Milyon dolar. Topuk Yaylası’nın değeri 50 Milyon dolar. 550 dönümden fazla da arsa var. Villaları, evleri de satmışlar, yemişler. Bunları toplam değeri 458 Milyon dolar. Genel Kurul’dan onay alsın, ben hepsine operasyon yapacağım. Buradan kongre üyelerine söylüyorum, onu seçenlere söylüyorum. %20-%30 fazla harcama yapacağız diye yetki istediler, dağıldılar. Bizim tüzüğümüz %10’dan fazlasına müsaade etmiyordu. %30 fazla harcama yaptılar. Ben 3 milyar TL borç bıraktım, şu anki borç 7.6 Milyar TL. Eee biz sana burada bıraktık! Bir daha konuşmayacağım. Bana ne ya! Ben 20 sene başkanlık yaptım, hesabı, kitabı yaptım!

“Fenerbahçe borç batağında ve bunu onlar yaptı”
Fenerbahçe’nin borç batağında olduğunu yineleyen Yıldırım, şu ifadelerde bulundu:

Fenerbahçe borç batağında ve bunu onlar yaptı. Sol bek aldılar, Samet Akaydın’ı aldılar! Başka transfer yaptılarsa, onların ödemesi var. 50 Milyon Dolar Yapı Kredi’den para aldı, bu para nerede? Kendisi kulübe ne kadar verdi? Açıklasın, teşekkür edelim. Motive olur ya.

“Fenerbahçe’nin geleceğini kararttınız”
Sponsorluk konusu hakkında eleştiri yapan Aziz Yıldırım şunları söyledi.

Fenerbahçe’ye bakıyorsunuz, ‘Koçspor.’ Başkası başkan olduğunda, bu sponsorluklar devam edecek mi? Fenerbahçe’nin geleceğini kararttınız. Adidas’tan yılda 6 milyon dolar para alıyorduk. Şimdi ne alıyoruz? Sponsorların bedeli ne? Herkes açık olarak biliyor mu? Ben bilmiyorum. Sponsorlar verdikleri bedelleri, vergiden düşer. Cebinden vermezler. Ben de okul yaparsam, böyle olacak. Konuları ayıralım, birbirine karıştırmayalım. Koç Grubu’ndan Allah razı olsun ama para veriyor olarak bakmayalım. Ben bir de bu taraftan bakıyorum, Fenerbahçe ‘Koçspor’ oldu. Bazı yöneticilere maaş veriyorlarmış, bunlar çok yanlış. Kendisine de zarar veriyor. 80 oyuncu almış, 10 taneye yakın antrenör gelmiş 5 yılda! Fazla değil mi ya? Yazık!

“Benim çocuklarım var, üzülüyorlar”
Aziz Yıldırım, çocuklarının Fenerbahçe’ye üzüldüğünü belirtti.

Benim çocuklarım var, üzülüyorlar. Maç seyrediyorlar, Fenerbahçe mağlup. Orada yazıyor 0-2! Hangi maç olduğunu anlıyorsunuz. Soruyor bana, ‘Fenerbahçe galip’ diyorum. ‘Baba 0-2 yazıyor’ diyor. ‘O televizyon yanlış yazıyor’ diyorum. Buralara geldik. Biz de 4 sene şampiyon yapamadık ama mahkemelerle uğraşıyorduk. FETÖ ile mücadele ettik. FETÖ’yü iyi anlamak lazım. Sonunda devleti ele geçirmek için kurulan örgüttür. Bu örgüt ile mücadele ettik.

“Gönlümden geçen aday Murat Ülker’dir”
Aziz Yıldırım gönlünden geçen başkan adayını açıkladı:

Fenerbahçe’de çok başkan adayı var. Gönlümden geçen Murat Ülker’dir. Nihat Özdemir ile başkanlık için teklifte bulunmadım. Çünkü başkan olma şansı yok, kulüpten istifa etti. Olsa memnuniyetle desteklerim. Murat Ülker dostumdur. Ayda bir yemek yeriz. Kendisi iyi ve büyük bir Fenerbahçeli. Onun başkan olmasını çok isterim. Çok katkıları olur. Murat Bey’e başkanlık çok yakışır. Bu onun verebileceği karar. Bu kararı verirse, bütün gücümle desteklerim. 3 Temmuz’da Fenerbahçe’nin ayakta kalması için çok büyük destek verdi. Onlara teşekkür ediyorum. Ama yaptıkların desteğin bilinmemesini istediler. Ferit Şahenk de iyi bir Fenerbahçeli. Aday olursa, her türlü desteklerim. Benim yönetimimde en az 5-6 tane başkanlığa aday olabilecek isim var. Onlar da aday olursa, desteklerim.

“Fenerbahçe ruhunu kaybediyoruz”
Başkan Aziz Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:

Genel Kurul’a, Divan’a gelirim ama kendi emniyetlerini sağlayabilecekler mi? Konuşursam, neler olabileceklerinin farkında değiller mi? 20-30 kişi karşısında Uğur Bey ve Ali Bey dağıldı. Fenerbahçe’de yitirilen duygular var. Çocuklar mutsuz. Mevcut yönetim yüzünden Fenerbahçelilik ruhunu kaybediyoruz. Sportif başarı olmayabilir. Kazanabilirsin, borç olabilir altından kalkabilirsin ancak mevcut yönetim sayesinde Fenerbahçe ruhunu kaybediyoruz. Bunun asla telafisi yok ve en büyük sorun bu.

“Ali Bey acilen Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa etmeli”
Aziz Yıldırım, Ali Koç’un Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Ali Bey acilen Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa etmeli. Gelecek, kulüple uğraşacak. Mektuplara bakmadığım için geri gönderdim. Divan’a çağırdılar, Sayın Cumhurbaşkanı gelecekmiş. Grip oldum, gitmedim. İşlerine geldiklerinde çağırıyorlar. Pantolon çekti… Zona oldum ve pantolonu bağlayamıyordum. Mahmut Bey, Ankara’da Cumhurbaşkanı ile olan toplantıda pantolonu bağladı. ‘Başkan’ diye bağırdın, dalga geçtin. Şimdi hadi bakalım bağırsana! Niye bağıramıyorsun? ‘Topunuz gelin’ diyorsun. Top derken, neyi ve kimi kastediyorsun!

“11.5 Milyar TL kesin borç var”
Yıldırım, güncel borcun 11.5 milyar TL olduğunu belirtti.

11.5 Milyar TL kesin borç var. İsteyen ile iddiaya girerim. Borcu kaç katına çıkardınız. ‘Hasta olmasa neler söyleyecektim’ diyor. Bana ne söyleyeceksin? Hiçbir şey söyleyemezsin. Ben bir söylemeye başlarsam, yer yerinden oynar.

“Uğur Bey kongrede çok büyük hata yaptı”
Uğur Dündar hakkında da konuşan eski başkan, şu açıklamayı yaptı:

Bizim siyasette yerimiz yok. 20 senede bir gün kime oy attığımı söylemedim. Yönlendiremezsin, burada kavga çıkar. Fenerbahçe’ye ve ülkeye zarar verirsin. Uğur Bey kongrede çok büyük hata yaptı. ‘İstifa ediyorum’ diye tweet attı. Sonra oylama yaptı. Orada oylamaz olmaz. Divan’dan istifa ediyorsan, Divan’da oylama olur. Aslında bunun sonu Divan’da seçimdir. Erman Toroğlu askerliğimle ilgili bir şey yazmış. Bu da FETÖ operasyonundan biridir. Ne yazdığını da anlamadım. Uğur Bey’in açıklık getirmesi lazım. Tedbir alsınlar, o divan başka bir şekilde olur. Bedri Baykam bir yazı yazmış, o da köşesine koymuş. Zamanında Uğur Bey’in yanına gelemiyordu. Ne adamlar ya! Uğur Bey diyormuş; Ertuğrul Özkök ile askerliğim ile ilgili bir şeyler konuşmuşuz. O konuşmaları söylerse, efsaneler, kestane olurmuş… Haydi söyle bakalım, biz de söyleriz.

“Fenerbahçe’nin siyaset ile kavga etmeye hakkı yok”
Fenerbahçe’nin siyaset ile kavga etmeye hakkı olmadığını söyleyen Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

Fenerbahçe’nin siyaset ile kavga etmeye hakkı yok. Daima onlarla iyi geçinmelisiniz. 3 Temmuz ile birlikte ekonomik anlamda çok büyük darbe aldık. Bunu en iyi bilenlerden biri de Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Bu kayıpları telafi etmek için yardım edecek en önemli isim de Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Her gittiğimde bir şeyler için izin istedik, yardım etti. Bir gün 50 Milyon para istedim. ‘Beşiktaş’a vermişsiniz, ben de istiyorum’ dedim. Rıdvan Dilmen de yanımda, gülüyor. ‘5 Milyon mu?’ dedi. Rıdvan’a dedim ‘Niye güldün?’ İşaret etmiş, ‘Bak şimdi zıplatacağım’ demiş. Bütün kulüplere yardım ediyorlar. Şimdi Galatasaray’a etmişler. Dereağzı’nı isteyecekler. Bu ilişkileri geliştirmek lazım. Mahkeme ile bir şey olmaz.

“Beni her konuda suçlayabilirsiniz ama mali konuda suçlayamazsanız”
Mali konuda kendine suçlanma yapılmayacağını belirten Aziz Yıldırım, şunları söyledi:

Beni her konuda suçlayabilirsiniz ama mali konuda suçlayamazsanız. Varsa çalınan bir şey beni mahkemeye verirsin. Bizi maddi olarak kim suçlarsa alnını karışlarım. 9 milyon dolar’a Elvir Baliç’i aldım. Parayı 1 ayda cebimden ödedim. Elvir Baliç’i 19-20 milyondan aşağı satmayacağız diye bir şey çıktı ağzımdan. Real Madrid ile pazarlık yapıyoruz, 17’den fazla vermeyiz diyorlar. Balic’e 2 milyon maaş vereceklerdi. Dedim ki 19 milyona alın Balic’in maaşını ben ödeyeceğim. 2 milyon doları kendi cebimden verdim, 19’a sattık. Şahidi Balic, Karalic’tir.

“Fenerbahçe, FETÖ’ye rağmen şampiyon olmuştur”
Fenerbahçe’nin FETÖ’ye rağmen şampiyon olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, şu açıklamayı yaptı:

Fenerbahçe, FETÖ’ye rağmen şampiyon olmuştur. Buraya liderlik yapacaksın. Yönetim liderlik yaparsa, hiç kimseye ihtiyaç yok. İki gün önce TFF Başkanı’na FETÖ’cü diyorsun, iki gün sonra koluna giriyorsun! Bu nasıl bir iş? Birine bir şey söylersem, ölene kadar konuşmam bir daha. Galatasaray ile yaşananlar… Galatasaray yapar ama yapmamış gibi hareket eder. Ben bunu söyledim dah

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Mete Gazoz, dünyada yılın okçusu!

Milli sporcumuz Mete Gazoz, klasik yayda dünyada 2023 yılının en iyi okçusu seçildi. Milli sporcumuz …

Bir yanıt yazın