Abdulkadir Uraloğlu: Çukurova Havalimanını yıl sonuna kadar hizmete alacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çukurova Havalimanı için yıl sonuna kalmadan hizmete açılmış olacağını belirtti.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin’de Çukurova Havalimanı şantiyesinde incelemeleri sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, açıklamaları sırasında, “Akılcı ve milletimizin ihtiyaçlarına cevap veren tüm projelere destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Abdulkadir Uraloğlu’nun Mersin’deki konuşması şöyle: Bölge insanımızı daha fazla bekletmemek için Çukurova Havalimanı altyapı inşaatını öz kaynaklarımızla hızlıca bitirdik. 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliği ile pistimizi inşa ettik. Pistimiz bu durumuyla en büyük yolcu uçaklarının dahi iniş ve kalkışına imkan sağlayacaktır.

Yine altyapı projesi kapsamında; 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliği ile Beton Kaplamalı Paralel Taksiyolu (Emergency Pist), 2 adet Yüksek Sürat Taksiyolu, Terminal Apronu, Kargo Apronu, Özel Uçaklar Bölgesi Apronu, 2 adet Yer Hizmetleri Araç Park Yeri, Çevre Tel Örgüsü, Nöbetçi Kulübeleri ve Çevre Güvenlik Yolu gibi tüm işleri de tamamladık. Üstyapı tesislerimizin yapım çalışmaları da hızla devam etmektedir.

“Yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz”
Çukurova Havalimanımızın yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz. Yolcu sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3’üncü etap yatırımlarına da başlayacağız. 1’inci etap ve 2’nci etapların toplam kapalı alanı 189 bin 180 metrekare, 3 etabın ise 25 bin metrekare olmak üzere toplam 214 bin 180 metrekaredir.

1’inci etap ve 2’nci etapların toplam sabit yatırım bedeli 173 milyon 865 bin eurodur. 3 etap dahil toplam sabit yatırım bedeli 196 milyon 815 bin eurodur. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon euro yatırım gerçekleştiriyoruz ve 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin euro kira bedeli alacağız.

Yapım çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak
Bakan Uraloğlu, üst yapı işlerinde yüzde 76’lık bir ilerlemeye ulaşıldığını da belirtirken, şöyle konuştu:  Terminal binası betonarme imalatlarını tamamladık. Yapısal çelik montaj işleri de tamamlanmak üzere. Mekanik ve elektrik-elektronik imalatlar ile terminal binası dış cephe imalatlarına, taşıyıcıların ve camların montajına devam ediyoruz.

Genel Havacılık Binası betonarme imalatlarını tamamladık ince inşaat işlerine başladık. VIP binasını tamamladık, cephe ve ince imalatlarına devam ediyoruz. Teknik Blok/Kule/DHMİ Binası betonarme yapım çalışmalarını bitirdik. Kule binası çelik imalatlarına başladık. Verici Kulesi ve istasyonu betonarme ve çelik imalatlarını da tamamladık. İnce inşaat işleri sürüyor. Yapım çalışmalarımızı yıl sonu tamamlayarak havalimanımızın açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur İttifakı çatırdıyor mu? Bahçeli’den Erdoğan’a destek mesajı neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve CHP Lideri Özgür Özel ile yaptığı görüşmenin …

Bir yanıt yazın