Millet ittifakının kayyum çıkmazı: HDP’ye kalkacak, Özdağ’a devam edecek sözü

Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur seçimleri öncesinde anlaştı. Kemal Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ’ın şartlarını kabul edince HDP’de değerlendirmeler başladı. HDP, imzalanan protokolde yer alan “kayyum” maddesi üzerinde duruyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura giderken, siyaset arenasında da hareketli günler yaşanıyor.

Değişen, dağılan ve yeniden kurulan ittifaklarla Türkiye, ikinci tur seçimlerine gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı seçimlerde, diğer bir aday olan Sinan Oğan ise tarafını seçti.

Sinan Oğan, ikinci tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceğini duyurdu.

Dağılan ATA İttifakı’nın birleşenlerinden olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldı.

Bu sabah saatlerinde basın karşısında açıklama yapan Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu ile bazı konularda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bu anlaşmaya varılan maddeler arasında da “kayyum” yer alıyor.

İlk turda HDP’nin oylarını alan ve onlarla aynı masaya oturan Kemal Kılıçdaroğlu, bu maddeyi kabul etti.

Bu maddenin kabul edilmesi ise Kılıçdaroğlu’nun ortaklarını yeni bir değerlendirmeye itti. Bu değerlendirme sonucunda ise kayyumun kaldırılma maddesi, rafa kalkabilir…

HDP ve Yeşil Sol Parti değerlendirme yapacak
HDP, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ikinci tur seçimlerinde de destekleme kararı aldı. Terör örgütleriyle aynı masada olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu için, PKK’nın kanalından bile oy istendi.

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ümit Özdağ ile kayyum maddesini de içeren anlaşmayı imzalaması sonrası gözler, HDP’ye çevrildi.

Duvar Gazetesi Yazarı Ceren Bayar, “HDP, Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın kayyum uygulamalarının devamına ilişkin maddeyi de içeren protokolü imzalaması üzerine durum değerlendirmesi yapmaya başladı.” diye yazdı.

Bayar devam eden yazısında şu ifadelere yer verdi; HDP, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokoldeki kayyum maddesi üzerine durum değerlendirmesi yapmaya karar verdi.

Protokoldeki “Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir” ifadesini ve bu ifadenin yaratacağı sonuçları değerlendirecek olan HDP yöneticilerinin bir açıklama yapıp yapmayacağına ilişkin bilgi verilmedi.

“İkinci turda da adayımız Kılıçdaroğlu”
HDP, cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci turunda ilk turda olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklamıştı.”

4. maddenin detayları
6’lı masa seçimlerden önce toplanmış ve açıkladıkları maddelerde, kayyumlara son vereceklerini duyurmuşlardı.

6’lı masanın yayınladığı metinde kayyuma dair ise “Seçimle gelenin seçimle gitmesini güvence altına alacak, yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz.” maddesi yer almıştı.

Ancak Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında imzalanan anlaşmada, kayyum maddesi özellikle yer alıyor.

4. MADDE: “Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütünterörörgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir. “

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, İsrail ordusunu hackledi!

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, “IDF’ye girdik, çeyrek milyonlarca belgeyi ele geçirdik” iddiasında bulundu. Grup, …

Bir yanıt yazın