Mısır ile yeni dönem başlıyor! Mevlüt Çavuşoğlu Mısır’a gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Mart’ta Mısır’a ziyarette bulunacak. Çavuşoğlu burada, Mısırlı mevkidaşı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya gelecek.

Dış politikadaki normalleşme adımları sonucu yeni döneme giren ikili ilişkiler kapsamındaki adımlar Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin ardından farklı bir boyuta ulaştı.

Mısır’dan gelen yardım yüklü gemilerle birlikte ilişkiler de dostluğa evrildi.

10 yıl sonra gelen ziyaret

Bu kapsamda Türkiye’den Mısır’a 10 yıl sonra bakanlar düzeyinde ilk ziyaret gerçekleşiyor..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır’a ziyarette bulunacak.

Konuya ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamaya göre;, Çavuşoğlu, mevkidaşı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya gelecek. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin davetine icabetle 18 Mart tarihinde Mısır’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Mevlüt Çavuşoğlu Mısır'a gidiyor

Türkiye’ye taziye ziyareti

Samih Şukri, depremin ardından Türkiye’ye taziye ziyaretinde bulunan bakanlardan biri olmuştu. Adana’da Çavuşoğlu ile bir araya gelen Şukri, olumlu mesajlar vermişti.

Liderlerin ilk teması Katar’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyona katılmış burada iki ülke arasındaki en üst düzey temas yaşanmıştı.

Erdoğan resepsiyonda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile de bir araya gelmiş medya mensuplarına samimi pozlar vermişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Doğalgaz ithalatımız geçen yıla oranla yüzde 7,64 azaldı

Türkiye Rusya’dan 21 milyar 340 milyon metreküp doğalgaz ithal ederken, en az miktar 92 milyon …

Bir yanıt yazın