Deprem uzmanları şaşırtıyor! Ahmet Ercan: Celal Şengör büyük deprem taraftarıdır

Celal Şengör’ün veri tabanı olmaksızın deprem tahmininde bulunduğunu, bunların da tutmadığını belirten Ahmet Ercan, Şengör’ün “İstanbul’da büyük bir deprem olsa da yıkıp geçse” dediğini anlattı.

Türkiye’nin atlattığı 7.7 ve 7.6’lık iki büyük deprem büyük tahribata neden oldu.

Son verilere göre 36 bin kişiyi hayattan koparan, milyonları evsiz bırakan felaketten sonra deprem bilimciler, jeologlar yayınlara katılarak hem felaketi değerlendirdi hem de gelecek için uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Ercan da sık sık görüşlerine başvurulan bilim insanlarından biri.

Ercan, Radyo Sputnik’te, kamuoyunun yakından tanıdığı bir diğer isim olan Celal Şengör’e deprem yorumları nedeniyle tepki gösterdi.

Celal Şengör’ün 1999 depreminden sonra 3 gün içinde İstanbul’da büyük bir deprem olacağını, büyüklüğünün ise 9,5 olabilileceğini iddia ettiğini hatırlatan Ercan, Şengör’ün uzmanlığı dışında değerlendirmeler yaptığını savundu.

“3 gün içinde 9.5 büyüklüğünde deprem olacak dedi”

Ercan şöyle konuştu:

“Celal 1999 depreminden sonra 3 gün içinde İstanbul’da büyük bir deprem olacak, büyüklüğü 9,5 olabilir diyen kişidir. Daha sonra 3 gün içinde olmadı, 3 hafta içinde olacak dedi o da olmadı, 3 ay içinde dedi o da olmadı. Sonra da ilk 10 yılda dedi o da olmadı. Şimdi de 2030 yıllarında olur bu deprem diyor.

“Celal büyük deprem taraftarıdır”

Gerçek bir bilim dalı değildir bu. Bir tasarı geliştiriyor ama bunun bir veri tabanı yok. Celal genellikle büyük deprem taraftarıdır.

“İstanbul’da deprem olsa da yıkıp geçse”

Hatta bir gün karşılaştık. ‘İstanbul’da şöyle yakışıklı bir deprem olsun her tarafı yıksın geçirsin bu şehri yeniden kuralım’ dedi bana. Böyle şey olur mu bütün insanlar ölecek dedim. ‘Temizlensin ya’ dedi. Sonuçta Celal böyle halüsinasyonlar görür deprem üzerine. Sürekli olarak uçlarda durur. Kendi bilimsel alanında da böyle birisi Celal.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Konut satışlarına ‘kredi’ ve ‘400 bin dolar’ darbesi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut sektörüne yönelik bir biri ardına yeni mekanizmaları devreye alıyor. Yüzde …

Bir yanıt yazın