Der Spiegel, Ali Babacan’ın sözleri sonrası altılı masayı yazdı: Aferin ali

Ali Babacan’ın açıklanan ‘Ortak Mutabakat Metni’ için “Avrupa görecek, aferin Türkiye’ye diyecek” sözleri sonrası Alman basınından Der Spiegel’den, hazırlanan programa övgü geldi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine az bir zaman kala altılı masada aday çıkaramama sorunu sürüyor.

Henüz adayını belirleyemeyen altılı masa, geçtiğimiz günlerde ilk çalışmasını kamuoyuna duyurdu.

Altı partinin lideri tarafından ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ açıklandı.

Mutabakat metninin ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

“Avrupa görecek, aferin Türkiye’ye diyecek”

‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ne ilişkin görüşlerini açıklayan Babacan, “Avrupa görecek, aferin Türkiye’ye diyecek.” dedi.

Babacan, yaptıkları çalışmanın öneminden bahsederken şu ifadelere yer verdi:

Bütün Avrupa’dan bunu izliyorlar. Ben Davos’taydım orada kaç tane gazeteci belli başlı gazetelerin sahipleri Genel Yayın Yönetmenleri orada. Geldiler bana hepsi sordular ‘Ne yapıyorsunuz?’ Ben de anlattım, bir İspanyol gazeteciye de mülakat verdim. Onların hepsine bunları anlattım, dediler ki çok güzel bir şey. Yapıyoruz dedim. Şimdi Avrupa’dan da bakacaklar aferin Türkiye’ye diyecekler.

Alman Der Spiegel 

Babacan’ın sözlerinin ardından Alman basınından Der Spiegel’de, dikkat çeken bir yazı kaleme alındı. 

Spiegel, muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı şans elde edebilmek için bir ittifak kurduğunu söyledi.

Yine yazıda muhalefetin bir aday belirlemese de bir program üzerinde uzlaştığı ifade edildi.

AB üyeliği ve NATO taahhüdüne vurgu yapıldı

Konuya ilişkin Spiegel’de, “Türkiye’deki altı muhalefet partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir şans elde edebilmek için ittifak kurdu. Cumhurbaşkanı adayı henüz belirlenmedi ancak en azından bir program var.” denildi.

Son olarak yazıda ayrıca, altılı masanın AB üyeliği ve NATO taahhüdünde bulunmasına da vurgu yapıldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Şimşek: Enflasyon Mayıs ayından sonra eriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da katıldığı panelde, “Dezenflasyonun eşiğindeyiz” diyerek, enflasyonda bir patikaya …

Bir yanıt yazın