‘Türkiye’ hamlesi ABD’nin milyar dolarlık yatırımı çöp edebilir!

Trakya’da kurulacak gaz merkezinin Türkiye’nin muazzam miktarda rezerv biriktirmesine olanak sağlayacağı dile getirilirken, bu durumun enerjide milyarlarca dolar yatırım yapan ABD’nin ekonomik çıkarlarının etkileneceği ifade edildi.
Türkiye’nin enerji merkezine dönüşmesi başta ABD olmak üzere Batılı ülkeleri endişelendirmeye başladı.

Avrupa’ya gönderilecek gaz fiyatının Türkiye’de kurulması beklenen Enerji Hub’ında belirlenecek olması Batı ve ABD’nin planlarını altüst edebilir.

Uluslararası bir dağıtım merkezine sahip olacak Türkiye’nin dünyada elde edeceği yeni konum şimdiden bazı ülkeleri için endişe nedeni oldu. Batı basınında yer alan analiz yazısında Türkiye’nin enerji merkezi olmasının en çok ABD’yi rahatsız ettiği ifade edildi.

Üç önemli gaz üreticisi ülkeye komşu olmanın Ankara’ya muazzam bir avantaj sağladığı dile getirilen analiz yazısında, “Bugün Türkiye, üreticiler ve tüketiciler arasında bir geçiş devleti konumundadır. Türkiye halihazırda Rusya, İran ve Azerbaycan ve son olarak da Türkmenistan’dan gaz alıyor. Yakın gelecekte bu, Avrupa ülkelerine satışa sunabileceği muazzam rezervler biriktirmesine izin verebilir” ifadeleri yer aldı.

Avrupa gaz ithalatının önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağı vurgulanırken AB’nin doğal gazın “sürdürülebilir” bir enerji kaynağı olarak kabul edilmesine yönelik adımlarına dikkat çekildi.

“TÜRKİYE’NİN ELİ GÜÇLENECEK”

İlave boru hatlarının verimliliği artıracağı, satış maliyetlerini düşüreceği ve Türkiye’nin Rusya’dan gelen gaz akışı için bir geçiş ülkesi olarak önemli bir rol üstlenmesini sağlayacağı kaydedilen yazıda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne karşı “enerji kartını” kullanmasının muhtemel olacağı belirtildi.

Son zamanlarda ABD’nin Louisiana ve Teksas’ta Avrupa’ya ihraç edilmek üzere milyarlarca dolarlık LNG yatırımı yaptığına vurgu yapılırken Türkiye’nin “gaz üssüne” dönüşmesinin ABD’nin ekonomik çıkarlarını etkileyeceği belirtildi.

Analiz yazısında “Türkiye’nin böyle bir rol oynama arzusu ABD’nin enerji sektöründeki kazanılmış çıkarlarını baltalayacak ve kendi gazının satışını etkileyecektir” denildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın