Foreign Policy, Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekat kararlılığını yazdı

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinden son dönemde düzenlenen terör saldırılarına karşı etkili hava operasyonlarına imza attı.

Terörü kaynağında bitirmek isteyen Ankara, şimdi ise kara harekatı için hazırlıklarını sürdürüyor.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyon kararlılığına dikkati çekti.

ABD’nin Suriye operasyonuna karşı çabaları
Bu durumun ABD Başkanı Joe Biden yönetimi için bir diplomatik kriz olduğunu yazan dergi, “Çarşamba günü, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Türk kuvvetlerinin Suriye’ye geniş çaplı saldırısını engellemeye çalışmak için Ankara’daki Türk yetkililerle telefon görüşmeleri yaptı.” dedi.

Ayrıca ABD’nin eski Suriye özel temsilcisi ve eski Ankara büyükelçisi James Jeffrey’in, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bizzat görüşmek üzere Ankara’da olduğu kaydedildi.

Benzer görüşmeler, Türkiye’yi durduramadı
Diğer taraftan daha önce benzer görüşmelerin, Türkiye’yi askeri operasyonlardan geri adım attırma konusunda başarısız olduğuna da vurgu yapıldı.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde Savunma Bakan Yardımcısı olan Mick Mulroy, “Türkiye’nin kendini savunma hakkı var.” dedi.

Terör örgütünden “ortağımız” diye bahsettiler
Terör örgütü PYD/PKK’nın paravan kuruluşu SDG’den “ortağımız” diye bahseden Mulroy, “Ancak ortağımıza zorla saldırıyorsa, onların da bu işe karıştığına dair kanıt sunması gerekir. Yapamazlarsa, ABD bu operasyonları durdurmaları konusunda ısrar etmelidir.” şeklinde bir tez öne sürdü.

Öte yandan Foreign Policy’nin, konuyla ilgili haberinde “işgal” ifadesini kullanarak Türkiye’ye yönelik algı oluşturmaya çalıştığı da görüldü.

Erdoğan: Terör örgütünü yok etme ahdimizi bir kez daha tekrarlıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca yürüttüğümüz harekatlarda büyük kayıplar veren terör örgütü, sınırlarımızdaki sivil yerleşim yerlerine yaptığı havan saldırılarıyla yine masumların kanını akıtarak kirli yüzünü göstermiştir.

Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki saldırıda 5 yaşındaki bir evladımız ile 22 yaşında gencecik bir öğretmenimizi katleden terör örgütünü son militanına kadar yok etme ahdimizi bir kez daha tekrarlıyoruz.” demişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Vahşet! Boşanma aşamasındaki eşine önce tecavüz etti sonra da katletti

Oğlunun yanına gitmek üzere kapıyı açan Yonca Kazan Coşkun, bu sırada içeri giren boşanma aşamasındaki …

Bir yanıt yazın