Putin’in uzun menzilli füze uyarısı: Yeni hedefleri vururuz

Rus lider, ABD’nin askeri yardımlarına tepki gösterdi. Putin, “Bu tür füzeler temin edilirse, henüz vurmadığımız hedefleri vururuz” diye konuştu.
Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’i destekleyen Batılı ülkeler, askeri bakımdan desteklerini sürdürüyor.

ABD, 700 milyon dolarlık silah yardımı kapsamında, Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri gönderme kararı aldı.

Rusya’dan peş peşe uyarılar
Bu füzelerle Rusya topraklarına saldırılar düzenlenebileceğini düşünen Moskova yönetimi, sert uyarılarını sürdürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’yı, ABD’nin Ukrayna’ya daha uzun menzilli füzeler tedarik etmeye başlaması halinde yeni hedefleri vuracakları konusunda uyardı.

Putin: Henüz vurmadığımız hedefleri vururuz
Rossiya 1 televizyonuna verdiği demeçte Putin, “Bu tür füzeler temin edilirse, henüz vurmadığımız hedefleri vururuz.” dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev de “Bu tür silahlar Rus topraklarına karşı kullanılırsa, ülkemizdeki silahlı kuvvetlerin, karar alma merkezlerini vurmak için harekete geçmekten başka seçeneği kalmaz.” ifadesini kullanmıştı.

“Çatışmayı uzatmak istiyorlar”
Putin ayrıca, Kiev’e ek silah teslimatının tek bir amacının olduğunu, bu hamlelerle Ukrayna’daki silahlı çatışmanın mümkün olduğunca uzatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Rus lider, ABD yapımı çok namlulu roketatar sistemlerinin (MLRS) Ukrayna’ya tedariğinin esasen hiçbir şeyi değiştirmediğini, Kiev’in daha önce bu tür füzeler de dahil olmak üzere benzer silahlara sahip olduğunu anlattı.

“Sadece kayıpları telafi ediyorlar”
Putin, “Burada yeni hiçbir şey yok çünkü Ukrayna ordusu benzer Sovyet, Rus üretimi Grad, Smerch, Uragan sistemleriyle donanmıştı. Sadece kayıpları telafi ediyorlar.” diye ekledi.

Menzilin “sistemin kendisine değil, kullanılan füzelere bağlı olduğuna” dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bugün duyduğumuz ve anladığımız, tipine bağlı olarak 45-70 kilometrelik mesafeyi kateden füzeler. Aynı şey, bahsettiğim füzeler için de geçerli. ”

Ukrayna: Rusya’ya karşı kullanmayacağız
ABD’nin sevkiyatı doğrultusunda ilk partide dört MLRS olacak. Daha önce, Beyaz Saray yönetimi, Kiev’e transfer edilen füze menzilinin 80 kilometreyi geçmeyeceğini açıklamıştı.

Açıklamada, Ukrayna’nın ABD’ye, Rusya’daki hedeflere karşı MLRS’yi kullanmaması için güvence verdiği kaydedilmişti.

Moskova: Kiev’e güvenmiyoruz
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Kiev’in verdiği güvencelerin “değersiz” olduğunu ve bunlara “güvenilemeyeceğini” söylemişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Haydi 20-21 Nisan’da kafe ve restoranlara boykota

Restoran ve kafelerdeki fiyatların fahiş oranda artmasına tepki yağıyor. Sosyal medyada dile getirilen tepkiler dalga …

Bir yanıt yazın