Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Ankara’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev’i resmi törenle karşıladı. İki liderin görüşmesinde ülkeler arasındaki ticaret hacminin genişletilme yolları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de liderleri ağırlamaya devam ediyor.

Ukrayna-Rusya savaşı ile birlikte hız kazanan diplomasi trafiğinde Beştepe bugün de yoğun.

Resmi törenle karşıladı

Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

Tokayev’in bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.

Tören takımını selamladı

Erdoğan ve Tokayev’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Tokayev, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı, Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tokayev, merdivenlerde Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Tokayev’in ilk Ankara ziyareti

Tokayev Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Mart 2019’da görevinden istifa etmesinin ardından koltuğu devraldı.

Ziyaret Haziran 2019’da da cumhurbaşkanlığına seçilen Kasım Cömert Tokayev’in, ilk ankara ziyareti olması bakımından önem taşıyor.

Ziyaret, bu yıl diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıl dönümünü kutlayan iki kardeş ülke ilişkilerinde yeni döneme işaret ediyor.

Hedef 10 milyar dolar

Özellikle karşılıklı ticaret hacminin mevcut 5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkartılması için atılacak yeni adımlar değerlendirilecek.

Görüşmelerde, Türkiye ile Kazakistan arasındaki iş birliği alanlarının genişletilmesine yönelik yeni imkanların ele alınması ve önemli iş birliği anlaşmalarına imza atılması da bekleniyor.

Türkiye, Kazakistan’ın en büyük 5. ticaret ortağı

Türkiye, geçen yıl Kazakistan’ın en çok dış ticaret yaptığı ilk 5 ülke sıralamasına girdi. Ayrıca Türk firmaların Kazakistan’a yatırımları rekor seviyeye ulaştı.

Son bir yılda Türkiye’den Kazakistan’a 362 milyon 400 bin dolar tutarında yatırım geldi.

Böylece, 30 yılda Türkiye’den gelen yatırımların toplam bedeli 4 milyar doları bulurken Kazakistan’dan gelen yatırım miktarı da 1 milyar doları aştı.

Ortak basın toplantısı düzenlenecek

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Tokayev, heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine iştirak edecek ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev onuruna resmi akşam yemeği verecek.

Törende; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye, düzensiz göç açıklamakta transit bir ülke olmaktan çıktı

Düzensiz göçle mücadeleler sonucunda Türkiye transit bir ülke olmaktan çıktığını ve rotanın değiştiğini belirten İçişleri …

Bir yanıt yazın