Adalet Bakanı Bozdağ: FETÖ’nun iadesi için mücadele aralıksız devam ediyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, FETÖ ile mücadelenin aralıksız ve etkin bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bozdağ ayrıca mücadelenin kararlılıkla süreceğine işaret etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin verilen mücadele hakkında konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili konuşan Bozdağ,  ABD ve Türkiye arasındaki Adli Yardımlaşma Anlaşması’nın şartlarının oluştuğunu belirtti.

Bugüne kadar FETÖ ile etkin ve aralıksız bir şekilde mücadele edeceklerinin altını çizen Bekir Bozdağ, her türlü fitneyi ve suçu işleyenlere karşı mücadele etmenin devletin ve milletin hakkını korumak olduğunu söyledi.

“İADE ŞARTLARI TAMAMEN OLUŞTU”

PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle Türkiye’nin etkin, kararlı ve sürekli bir mücadeleyi sürdürmek zorunda olduğuna işaret eden Bakan Bozdağ, terörist başı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin talepleri, Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı girişimleri hatırlattı.

Adalet Bakanı görevini üstlendiği daha önceki dönemlerde, bu konuda iki defa ABD’li mevkidaşıyla görüştüğünü anımsatan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız, her görüşmesinde bu konuyu muhataplarına dile getirdi. Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, Abdulhamit Gül Bey dile getirdi. Türkiye, bu konuyu sürekli gündemde tuttu ve ısrarlı bir şekilde iadesini talep ediyor. İadeyle ilgili ABD ve Türkiye arasındaki Adli Yardımlaşma Anlaşması’nın şartları tamamen oluşmuş durumdadır.

ŞARTLARIN TAM OLDUĞUNU İSPAT ETİK

merikalı yetkililerce ‘Şartlar yok’ denilince biz şartların tam olduğunu ispat ettik. Önlerine yeterinden fazla delil koyduk. O zaman ‘Siz gönderin, mahkeme buna karar versin. Şartlar yoksa mahkeme reddeder.’ Bizim talebimize rağmen ABD Adalet Bakanlığı, bunu mahkemeye göndermedi.

“BİZ DOSYAMIZDAN EMİNİZ DEDİK AMA GÖNDERMEDİLER”

Ben inanıyorum ki mahkemeye gitmiş olsa mahkeme o delilleri gördükten sonra bakanlıktan farklı bir karar verebilirdi. Biz, bunu istememize rağmen yargıya göndermediler, ‘Sizin aleyhinize karar çıkar.’ diye. Gönder, biz dosyamızdan, delillerden eminimiz ama göndermediler.”

“GÜLEN’İ ISRARLI BİR ŞEKİLDE İSTİYORUZ”

“ABD, Fetullahçı Terör Örgütü’nü himaye ediyor. Çok açık bir şekilde biz bunu görüyoruz.” diyen Bozdağ, “Onların bize ileri sürdükleri şartlara baktığımızda adeta vermeyeceklerini ifade eden bir yaklaşım görüyoruz.

Türkiye olarak biz Fetullahçı Terör Örgütü’nün kurucusu, yöneticisi, terörist başı Fetullah Gülen’i ısrarlı bir şekilde istemeye devam edeceğiz çünkü bu Türkiye’nin hakkıdır. ABD-Türkiye ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir. Eğer bu iade olursa Türkiye-ABD ilişkileri ayrı bir ivme kazanabilir.” ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde ve önceki süreçlerde de iade talebinin gündeme getirildiğini anımsatan Bozdağ, ABD Başkanı Joe Biden döneminde de taleplerin tekrarlandığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin bundan sonra da dile getirilmeye devam edileceğini ve sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

FETÖ elebaşısının yeni yerini camdaki etiket ortaya çıkardı

Pensilvanya eyaletindeki Saylorsburg kasabasında etrafı çevrili geniş bir malikânede kalan suç örgütü lideri Fetullah Gülen’in …

Bir yanıt yazın