Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi, Ukrayna temasları için Türkiye’ye geliyor

Ukrayna-Rusya savaşında küresel diplomasinin merkezi Türkiye oldu. Türkiye’ye gelecek son isim Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi..

Rusya ile Ukrayan arasındaki savaşın durdurulması için dünyanın birçok ülkesi Moskova yönetimine karşı yaptırımlar uygulamaya başladı.

Türkiye ise böyle bir dönemde diplomasi konusunda dünyaya ders verir hale geldi.

Rusya ve Ukrayna arasında denge politikası uygulayan Türkiye, barış için yoğun bir mekik diplomasisi yürüttü.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem telefonla hem de yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye’nin barış için yürüttüğü diplomasi atağı tüm dünyada takdirle karşılandı.

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle son konuğu da belli oldu.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi’nin, Rusya-Ukrayna krizini değerlendirmek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek.

KİLİT İSİMLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ

Türkiye’deki muhataplarına Tokyo’nun Ukrayna’da ateşkesi sağlamak için müzakerelerde rol almaya hazır olduğunu ifade etmesi beklenen Hayashi’nin, BAE’de ise enerji arzında istikrarın nasıl sağlanacağı konusunda kilit isimlerle fikir alışverişinde bulunacağı ifade edildi.

ANKARA’NIN ARABULUCULUK ROLÜ

Japon basınında yer alan haberlerde, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen Rusya ile de yakın ilişkilerinin olduğu belirtilirken, geçtiğimiz hafta yapılan üçlü dışişleri bakanları toplantısı hatırlatılarak, Ankara’nın arabuluculuk rolü üstlenebileceğine dikkat çekildi.

TÜRKİYE’NİN ADI ÖNE ÇIKIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, geçtiğimiz hafta ateşkesin sağlanması adına Antalya’da üçlü bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda yaşanan gelişmelerin ardından ise uluslararası kamuoyunda arabulucu olarak Türkiye’nin adı öne çıkmıştı. Ukrayna hükümeti de Rusya ile görüşmelere İsrail veya Türkiye’nin arabuluculuk yapabileceğini açıklamıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın