Erdoğan ne diyorsa onlar da aynısını diyor!.. Christine Lagarde’dan faiz uyarısı!…

Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde, hızlı faiz artırımının, enflasyon sorununu çözemeyeceğini ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
Dünya piyasalarında, özellikle de ABD ve Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artırımı beklentisi hakim.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, konuya ilişkin, Alman medya ağı Redaktionsnetzwerk Deutschland’a (RND) açıklamalarda bulundu.
Lagarde, bu yıl faiz artışının yüksek petrol fiyatlarına ve enflasyonu artıran arz dar boğazına çözüm olmayacağı konusunda uyarılarda bulundu.
“FAİZ ARTIŞI PROBLEMLERİ ÇÖZMEZ”
“Bu (faiz artışı) mevcut sorunların hiçbirini çözmez. Şimdi çok acele hareket edersek, ekonomilerimizin toparlanması önemli ölçüde ivme kaybedebilir ve istihdam risk altında olabilir.” ifadesini kullanan Lagarde, ECB’nin negatif faiz oranlarını ancak kademeli olarak pozitife döndüreceğini ve ekonomik verilerin izin vermesi durumunda bunu yapacağını belirtti.
“ENFLASYONUN TAHMİNİMİZDEN YÜKSEK ÇIKMASI MUHTEMEL”
Lagarde, faiz artırımının zamanlamanın ilişkin ise “Şu anda tahminimize dahil ettiğimiz yükselen enflasyon rakamlarını izliyoruz. Enflasyonun aralıktaki tahminimizde daha yüksek çıkması muhtemel. Analiz mart ayında olacak ve sonra göreceğiz.” dedi.
“EURO BÖLGESİNDE TARİHİ ENFLASYON”
Enerji geçişinden kaynaklanan ilave bir fiyat artışı riskinin düşük olduğunu düşündüğünü ifade eden Lagarde, “Karbon emisyon ticareti veya özel vergiler hakkında konuşup konuşmadığımızdan bağımsız olarak, karbonsuzlaştırmanın fiyatlar üzerindeki mevcut etkileri asgari düzeyde.” değerlendirmesinde bulundu.
Euro Bölgesi’nde ocakta yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 5,1’e ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıkmıştı.
Piyasalar, ECB’den 10 yıldan fazla süredir ilk kez borçlanma maliyetlerini Aralık 2022’ye kadar yaklaşık 50 baz puan artırmasını, mevduat faiz oranının da gelecek yıl pozitife dönmesini bekliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 günde bin 177 düzensiz göçmen yakalandı dınır dışı edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Kalkan-19” operasyonları kapsamında 30 büyükşehrin tamamında gerçekleştirilen denetimlerde bin 177 düzensiz …

Bir yanıt yazın