İstanbul’da ulaşım yüzde 36 zam landı!

İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam yapıldı.

İstanbul’da ulaşım ücretinin düzenlemesiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) olağanüstü toplandı.

Toplantı İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir başkanlığında 1453 Çırpıcı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Toplantıda elektronik bilet ile taksi, taksi dolmuş, minibüs, servis ücretlerine zam ve Adalar’da elektrikli araç alımı teklifi görüşüldü.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından, yakıt giderleri, elektrik, dolar ve asgari ücretin artışlardan dolayı elektronik bilet fiyatları, taksi, taksi dolmuş, minibüs fiyatlarına yüzde 36 zam talep edilirken; servis ücretlerine ise yüzde 27 zam yapılması teklif edildi.

Oylama ile zam teklifi kabul edildi.

TAKSİMETRE AÇILIŞI 7 LİRA, İNDİ-BİNDİ 20 LİRA OLDU

Böylelikle taksi açılış ücreti 5,55 liradan 7 liraya, kısa mesafe 14,50 liradan 20 liraya, kilometre başına 3,44 liradan 4,45 liraya çıkarıldı.

TAM ELEKTRONİK BİLET 5,48 LİRAYA ÇIKTI

Tam elektronik bilet 4,03 liradan 5,48 liraya, öğrenci bileti 1,96 liradan 2,66 liraya, sosyal (öğretmen-60 yaş) 2,88 liradan 3,91 liraya, Mavi Kart (aylık) 316 liradan 430 liraya, aylık öğrenci 57,50 liradan 78 liraya, aylık sosyal (öğretmen-60 yaş) 196 liradan 266 liraya, metrobüste ise tam uzun mesafe 5,98 liradan 8,13 liraya, öğrenci 1,96 liradan 2,66 liraya, sosyal 3,28 liradan 4,46 liraya yükseltildi.

TEK GEÇİŞ 11 LİRAYA YÜKSELDİ

Yüzde 36’lık zamla elektronik bilette ise tek geçişlik ücret 8 liradan 11 liraya çıktı.

SERVİS VE MİNİBÜS ÜCRETLERİ

Servis ücreti 0-1 kilometre arası 312 liradan 396 liraya çıkarıldı.

Minibüslerde kısa mesafe 2,75 liradan 3,75 liraya, uzun mesafe 4 liradan 5,50 liraya, öğrenci ücreti 1,75 liradan 2,50 liraya yükseltildi.

Zamlı tarifeler, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak. Taksilerde ise İstanbul Valiliği’nin talebiyle taksimetre güncelleme çalışmaları sebebiyle yeni tarife 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

YAKIT FİYATLARINA TEPKİ

Öte yandan toplantıda Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, artan fiyatların çok altında bir teklif verildiğini savundu. Soy, temmuz ayında yapılan zammın geçen yılbaşında verilmeyen zam olduğunu ifade ederek, “Yarın metro durduğu zaman bunun sorumlusu kim olacak, cevap verin.” dedi.

Ulaşımdan sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Demir ise fiyat hesaplaması için Tekirdağ ve farklı şehirlerle İstanbul’un karşılaştırılamayacağını söyledi.

Yakıt ve girdi maaliyetlerinin arttığını belirten Demir, “Amaç toplu taşımayı mı durdurmak? Halkı çok düşündüğünüzü söylüyorsunuz ama… Tur-Yol bazı seferlerini durdurdu. Yakıt fiyatları çok arttı. Dolar fiyatları düşmedi. Geçen yıl 6,54’tü, bugün 11 liralarda.” diye konuştu.

TAKSİCİLER YÜZDE 100 ZAM İSTEDİ

Türkiye Şoförler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyup Aksu da esnaf olarak maliyetlerinin yükseldiğini belirterek, önerilen rakamların yeterli olmadığını savundu.  Aksu, taksi açılış ve kısa mesafe için yüzde 100, kilometre başı ücretin ise yüzde 60 artırılmasını istedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sergey Lavrov: Erdoğan tarafından başlatılan yeni bir siyaset bilimi formatı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) gerçekleştirdiği açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin, devletlerin …

Bir yanıt yazın