Ana Sayfa / Ekonomi / Vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Vadeli mevduat hesapları, istenildiği zaman nakit paraya dönüştürülemeyen ve vadesi uzadıkça faiz getirisi de artan yatırım araçlarıdır. Peki, vadeli mevduatın vade getiri süreleri ne kadardır, vadeli mevduat hesabı nasıl açılır?

Risksiz yatırım araçlarından biri olan vadeli mevduat, yatırılan paranın belirli bir vade içinde faiz getirisi sağladığı bir hesap çeşididir. Vadeli hesapta bulunan para; 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl gibi belirli vadelerde belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlar. Vade süresi uzadıkça faiz oranı, dolayısıyla da sağladığı getiri artar. Vadeli hesapta bulunan ana para miktarı ne kadar artarsa faiz kazancı da o kadar fazla olur.

Vadeli mevduat hesabı üzerinden, yatırım yapılan süre ile beraber faiz getirisi hesaplanarak stopaj kesintisi yapılmaktadır. Yapılan bu stopaj kesintisi, devlete ödenmiş vergi niteliğindedir.

Vadeli mevduat yatırımı yapmak isteyen yatırımcı, hesap açtırmak istediği bankanın müşterisi olduktan sonra şubeye giderek ya da internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden vadeli mevduat hesabı açtırabilir.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Heyy maşallah! Kur korumalı mevduat büyüklüğü 131 milyar TL’yi aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı mevduat hesabına geçişin 131 milyar lirayı aştığını açıkladı. Türkiye'de son dönemde yaşanan döviz dalgalanmalarının ardından kurlar tarihi seviyelere çıktı. Harekete geçen hükümet bu sorunu ortadan kaldırmak için döviz hesabını TL'ye çevirenlere hazine garantisi veren bir uygulamayı hayata geçirdi. Bu uygulama ile beraber döviz kurları sert bir düşüşle geri çekildi. [...]

%d blogcu bunu beğendi: