İzmir metrosunda çalışanların en yüksek maaşı 11 bin lira oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. bünyesindeki 627 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Metro A.Ş. ile Demiryol İş Sendikası arasındaki 9’uncu dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.  İmza töreni Halkapınar İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşti.  Sözleşmede, metro ve tramvay işletmelerinde farklı iş kollarında çalışan 627 personel için en düşük maaş brütü 4 bin 856 TL’den brüt 7 bin 553 TL’ye çıkarıldı. En yüksek personel maaşı ise brüt 7 bin 845 TL’den brüt 11 bin 302 TL’ye yükseldi.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, Türk İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Raif Canbek ile sendika temsilcileri ve işçiler katıldı.

Törende konuşan Başkan Soyer, “Bugün aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin diğer şirketlerine göre ne yazık ki çok fazla hakkını alamamış çalışanlarına hak ettikleri ücreti vermenin gururunu yaşıyorum. Bu süreç çok uzun sürdü. Çok uykusuz geceler, çok gergin zamanlar geçirildi ama hepimiz biliyorduk ki sonunda kucaklaşacağız, sarılacağız. Bu zamana kadar eğitimde, sağlıkta birçok noktada yoktuk. Şimdi hepsi başlıyor. Eşit işe eşit ücret derken belki de en büyük adımı sizlerle attık. Hak ettiklerinizi vermeye devam edeceğiz. Sendikaların tüm çalışanları bu süreçte birçok fedakarlık yaptı. Birbirimizi anlamak için çok çalıştık. Ne ben sizin patronunuzum ne de siz benim işçimsiniz. Biz yoldaşız. Kat edeceğimiz çok yollar var. Bu yolları beraber yürüyerek kuracağız. İyi ki varsınız.” diye konuştu.

Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral ise “Bu dönemde emekçiye verilen destek karşısında kazanan İzmir halkıdır. Bu sözleşme ile birlikte yaşanan sevinçle birlikte tekrar hayal kurmanın mümkün olduğunu gördük. 627 arkadaşımız artık ülkesine, şehrine, kurumuna daha farklı bakacak. 8 dönemden sonra ilk defa çalışanların yüzünün güldüğü bir toplu sözleşme oldu.” dedi.

Öte yandan iş kollarına göre aylık brüt 110 ve 71 TL olan iş riski ücretleri, brüt 180 ve 130 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca tüm sendika üyelerine ilk kez bu sözleşmede birinci yıl ilk 6 ay için aylık brüt 150 TL, ikinci 6 ay için aylık brüt 200 TL; ikinci yıl ilk 6 ay için aylık brüt 250 TL, ikinci 6 ay için ise aylık brüt 300 TL iş riski ücreti verilecek. Hesaplamalara yol, yemek ve asgari geçim indirimi (AGİ) ayrıca dahil edilecek. Sözleşmenin ilk yılı için birinci 6 ayın başında grup ücretlerine brüt 32 TL, ikinci 6 ayın başında ise brüt 15 TL yevmiye artışı yapılacak. İlk kez aylık brüt bir yevmiye işe devam teşvik primi de verilecek.

BİRLEŞTİRİLMİŞ SOSYAL YARDIM

Bir başka ilk ise birleştirilmiş sosyal yardım olacak. Birinci yıl aylık net 200 TL, ikinci yıl aylık net 300 TL ödenecek. Yıllık izin hak edişleri üçer gün artırılırken, yine ilk kez bu sözleşme ile birlikte tüm çalışanlara banka promosyon ücreti olarak net bin 500’er TL ödeme yapılacak.

EĞİTİM DESTEĞİ

Sözleşmede en büyük artışlar eğitime destek için yapıldı. İlk kez yılda bin 300 TL’lik anaokulu/kreş/engelli çocuk yardımı verilecek. 215 TL olan ilkokul yardımı brüt bin 300 TL’ye, aynı tutardaki ortaokul yardımı brüt bin 500 TL’ye, 430 TL’lik lise yardımı brüt bin 750 TL’ye ve 645 TL’lik üniversite yardımı brüt 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı.  Ayrıca dışarıdan üniversite eğitimi gören her personele yine ilk kez brüt bin 500 TL’lik eğitim desteği sağlanacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Osmaniye’ye hızlı tren gelecek

Osmaniye’nin ulaşım ağının güçlenmesi için hayata geçirilen projelerinin karayolu ile sınırlı olmadığını vurgulayan Ulaştırma ve …

Bir yanıt yazın