Havada 50 saat kalabilen Aksungur SİHA, Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, havada 50 saat kalabilen AKSUNGUR ile Akdeniz ve Ege’de gücüne güç katacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen yerli ve milli ‘Aksungur SİHA’, testlerini başarıyla tamamladı.  Testlerin ardından ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde yerini aldı.  Bu kapsamda ilk Aksungur SİHA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderildi.  Müjdeyi, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan İsmail Demir,Birazdan yeni bir müjdemiz olacak, beklemede kalın.” ifadelerine yer verdi.İlk paylaşımının ardından kısa bir süre sonra ikinci kez paylaşım yapan Demir, “İlk Aksungur’u teslim ettik. TUSAŞ tarafından üretilen yerli ve milli AKSUNGUR SİHA testleri başarı ile tamamlayarak DzKK’ya teslim edildi. AKSUNGUR SİHA 750 kg faydalı yük kapasitesine ve en az 50 saat maksimum uçuş süresine sahip. Hayırlı olsun.”

Anka platformundan yola çıkarak 18 ay gibi kısa sürede geliştirilen, yüksek faydalı yük kapasitesi ile kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahip Aksungur SİHA, sahip olduğu SATCOM faydalı yüküyle görüş hattı ötesi operasyon esnekliği sağlıyor.

İlk uçuşunu 2019’da yapan Aksungur’a bugüne kadar 3 farklı EOIR kamera, 2 farklı SATCOM, 500 libre sınıfı Teber 81/82, Kanatlı Güdüm Kiti 82, yerli motor PD170 gibi birçok ekipman entegre edildi.  Bu çalışmalara ek olarak 2021 yılının ikinci çeyreğinde ilk saha görevine başlayan Aksungur’un sahadaki uçuşu 1000 saati geride bıraktı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur İttifakı çatırdıyor mu? Bahçeli’den Erdoğan’a destek mesajı neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve CHP Lideri Özgür Özel ile yaptığı görüşmenin …

Bir yanıt yazın