Sosyal medya İran Dini Lideri Hamaney’in öldüğü iddiasıyla çalkalanıyor

İran Dini Lideri Ali Hamaney’in öldüğü iddia edildi. Hamaney’in sağlık durumunun ağırlaştığı ve hayatını kaybettiği iddiaları sosyal medyada gündem oldu. Hamaney’in hayatını kaybettiği iddialarına ilişkin hiçbir resmi açıklama yapılmazken, Hamaney’in yetkilerini oğluna devrettiği iddia edildi.

İranlı gazeteci Muhammed Ahvaze, Twitter’da Arapça yazdığı mesajında İran dini lideri Ali Hamaney’in yetkiyi oğluna devrettiğini ifade etti. Ahvaze, İranlı yetkililerin, 81 yaşındaki Hamaney’in sağlığının giderek kötüleşmesinden çok endişeli olduklarını yazdı. Babasından yetkiyi devraldığı iddia edilen 51 yaşındaki Seyyid Mücteba Hüseyni Hamaney’in ülkede önemli güvenlik ve istihbarat görevleri var. Ahvaze, prostat kanseri olduğundan şüphelendiği Hamaney’in son zamanlarda Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile olan görüşmesi de dahil önemli çoğu görüşmesini iptal ettiğini belirtti.

Hamaney, 1989’dan beri görevde. Yetki devrine dair resmi bir açıklama yapılmadığı gibi basında da bu konuda herhangi bir haber yapılmadı. İddianın doğru olması halinde bunun daimi olup olmadığı belli değil. İran anayasası bu tür daimi devir işlemlerine müsaade etmiyor. Ülkede dini lideri Uzmanlar Meclisi seçiyor. Yetki devri iddiası, ülkenin nükleer programının babası olarak kabul edilen Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi sonrası İran’la ABD ve İsrail arasındaki ilişkilerin iyice gerildiği bir anda ortaya atıldı.

ABD’de Washington Institute for Near East Policy isimli düşünce kuruluşu, daha önce Devrim Muhafızları gibi güçlerin meclise baskı yapabileceğini bildirmişti. Öte yandan, Avrupa’daki yetkililer de Mücteba’ya 10 senedir Hamaney’in halefi olarak bakıyorlardı. İngiliz The Guardian gazetesi de 2009’daki makalede ondan “İran dini liderinin bekçisi” diye bahsetmişti.

17 Temmuz 1939 tarihinde dünyaya gelen Ali Hamaney, İran İslam Devrimi’nin gerçekleşmesinin ardından İslam İnkılabı Yüksek Şurası üyeliğine atandı. 1979 yılında İran Savunma Bakan Yardımcısı olan Hamaney, Tahran milletvekili olarak da meclise girdi.

İran-Irak savaşı döneminde önemli askeri görevler alan Hamaney, 27 Haziran 1981 tarihinde bir camide yaptığı konuşma sırasında düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralandı ve bir elini kaybetti. 1981 yılından 1985 tarihine kadar İran Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Hamaney, 3 Haziran 1989 tarihinde Ayetullah Humeyni’nin vefat etmesinin ardından yeni dini lider olarak seçildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bunaklık mı bilinçaltı mı? Biden, Gazze ile Ukrayna’yı yine karıştırdı

Gazze’den iki kez Ukrayna olarak bahseden Biden, yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Beyaz Saray, yaşanan karışıklığı …

Bir yanıt yazın