ABD seçimlerini Demokratlar kazanırsa ülkeyi Biden değil, Harris yönetecek!

Tüm dünya ABD seçimlerinden gelecek sonucu beklerken Demokratların adayı Joe Biden ve arkasındaki planlarla ilgili detaylar gün yüzüne çıkıyor.

Biden seçimi kazanması durumunda yaşı ve sağlık sorunları sebebiyle Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı adayı Kamala Harris’in görüşlerinin ülkede hakim olacağı dillendiriliyor. Tescilli Türkiye düşmanı olan Harris’in son Türkiye karşıtı hamlesi Trump’tan dönmüştü…

Joe Biden’ın seçimi kazanması Kamala Harris zihniyetinin ABD yönetimini ele geçirmesi anlamına geliyor. Biden, 78 yaşına merdiven dayamışken sağlık sorunları da gündemde. Demokrat Parti’nin aday belirleme sürecinde ilk başta Harris ön plana çıkarılmıştı ama aday olamayacağı belli olunca Biden piyasaya sürüldü.

Bernie Sanders’a yapılan Salı darbesiyle birlikte Biden adaylığı garantilerken aslında kurgulanan Kamala Harris ve agresif görüşlerini iktidara taşımak. Bu ise Türkiye açısından istenmeyen bir senaryo.3 Kasım 2020 günü yapılan ABD seçimleri hala sonuçlanmazken Demokratların olası bir zaferi Türkiye açısından da istenen senaryo değil. Trump’ın aksine Biden ve Harris Türkiye’ye karşı negatif bir dış politika tasavvur ederken aslında bu Demokrat Parti’nin genel görüşlerini de yansıtıyor.

Demokrat Parti içinde yaşanan adaylık krizleri 2016’dan beri devam ediyor. 2016 yılında yapılan seçimlerde Cumhuriyetçi Parti ‘ana akım’ olmayan bir aday çıkarıp Trump ile seçimlere katılmıştı. Karşısına ise kendisi gibi ‘vesayet’ ile arasında mesafe olan Bernie Sanders çıkacaktı ama Demokrat Parti’nin ‘statükosu’ bunu engelleyip süper delegeler yoluyla adaylık yolunu Hillary Clinton’a açmıştı.

SÜPER DELEGE NEDİR?

Demokrat Parti’nin başkan adayına delegeler karar veriyor. Normal delegeler kendi seçim bölgelerinde oy verebilirken süper delegeler adayı tanıtma, istediği seçim bölgelerinde oy verme gibi birçok imtiyazları var. Kısacası Demokrat Parti’nin güçlü vesayet bekçileri de diyebiliriz. Delegelerin beşte biri süper delege ve aday belirleme noktasında en kilit role sahipler. Hillary Clinton seçimlerini kaybettikten sonra bu sefer Demokrat Parti’nin statükocuları Kamala Harris’i aday olarak çıkarttılar. 2019 yılının Ocak ayında seçim kampanyasına başlayan Harris beklediğini alamayıp aynı yılın Aralık ayında adaylıktan çekildi. Bernie Sanders’ın adaylık yarışını önde götürüyor olması parti içi dengeleri rahatsız etti ve Nisan ayında siyaseten emekli olmuş Biden’ı piyasaya sürdüler.

BERNİE SANDERS’A YAPILAN SALI DARBESİ

Biden’ın adaylığına rağmen Bernie Sanders adaylık yarışını önde götürünce bu sefer statükocular daha önce hiçbir şekilde yapılmamış bir eyleme imza attı: Salı darbesine.

SÜPER SALI NEDİR?

Demokrat Parti başkan adaylarının belirlendiği seçimler çok uzun sürüyor. Eyalet eyalet sonuçlar açıklanırken kampanyalar devam ediyor. Süper Salı günü ise aynı anda 14 eyalette sonuçlar açıklanıyor. Parti’nin başkan adayı o gün büyük oranda belli oluyor. Süper Salı diye tabir edilen 14 eyaletin kazananın belli olacağı gün, ki başkan adaylığını kazanmak ile eşdeğer, birçok başkanlık adayı Biden lehine seçimlerden çekildiğini ilan etti.

BU NEDEN ÖNEMLİ?

Çünkü 14 eyaleti kaybedince kazanamayacaklarını düşünen adaylar her zaman Süper Salı’dan sonra adaylıktan çekiliyor. Bu yıl tarihte bir ilk yaşandı ve birçok aday Biden adına yarıştan çekildi. O günlerde yarışta hala şansı olan Pete Buttigieg, Amy Klobuchar ,Beto O’Rourke gibi adaylar Biden’ı desteklediğini ilan ederken o güne kadar yarışı önde götüren Sanders yapılan darbe ile birlikte adaylık yarışını kaybetti.

BU İSİMLERİ NOT EDİN

House of Cards izleyenlerin aşina olduğu bir durum vardır. ABD seçimlerinde herkes ne kazanacağı üzerinden stratejisini kurgular. Biden adına çekilip Sanders’ı yalnızlaştıran bu isimler de ileride bunun karşılığında Biden başkan olursa ne alacak onu da göreceğiz.

HARRİS TESCİLLİ BİR TÜRKİYE DÜŞMANI: SOYKIRIM TASARISI TRUMP’TAN DÖNDÜ

Biden ise kendisi için gerçekleştirilen darbenin karşılığını verip Demokrat Parti’nin şahinlerini temsil eden Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı yaptı.Normalde ABD’de başkan yardımcılığı koltuk ısıtmak ile eş değer bir görev olmasına rağmen Biden’ın sağlık sorunları ve yaşı birçok kişiye ülkeyi aslında Harris’in ve onun nezdinde Demokrat Parti’nin statükosunun yöneteceğini düşündürüyor. Kamala Harris, henüz savcılık günlerinde dahi Türkiye düşmanlığını göstermekten çekinmemiş bir figür. California Eyalet Savcısıyken ‘sözde soykırım’ın olduğunu imzalayan yasanın altında ismi var. Senatör olduktan sonra ise 2019 yılında ‘ABD Senatosu’na 1915 olaylarını soykırım olarak tanınması için önerge verdi. Verdiği önerge ise ABD Başkanı Donald Trump’tan dönmüştü.

HARRİS SADECE FİGÜR: TÜRKİYE PARADİGMASINI KURGULAMALI

Adaylık yarışında çok gerilerde kalmış Harris’in üstten inmeci bir şekilde başkan yardımcısı adayı yapılması aslında Demokrat Parti’deki zihniyetin de işareti. Partinin şu an dış politikası tasarlayan vesayet güçleri Harris ile birebir aynı zihniyette.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 soruda İbrahim Reisi sonrası İran’ı bekleyen süreç!

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve hayatını kaybeden heyetinin cenaze merasimleri devam ederken, ülkenin en önemli siyasi …

Bir yanıt yazın