FETÖ’nün şifresini ODTÜ’lü matematik uzmanları kırdı!

2017 yılında FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan denizci bir yüzbaşı, örgütün askeri sınavlarda üyelerine şifreli bir aday numarası verdiğini itiraf etti. ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü’nden bilirkişiler sınavları ve adayların numaralarını incelemeye aldı. İki yıl sonunda tüm sınavlardaki şifreleme yöntemleri ortaya çıkartıldı.
Fetullahçı Terör Örgütü’nden (FETÖ) yakalanan denizci bir yüzbaşı, örgütün askeri sınavlarda üyelerine şifreli bir aday numarası verdiğini itiraf etti. Şifreleri çözen ODTÜ’den matematik uzmanları, “Numaraların böyle hazırlanması Milli Piyango çekilişlerinde arka arkaya 10 kez büyük ikramiye kazanmış olma olasılığından küçüktür” raporu verdi.
Adaylar mülakattan önce şifreleniyor
Hürriyet’te yer alan habere göre, denizci yüzbaşı E.A. 2017 yılında FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alındı. Ankesörlü telefonlarla aranmış, yakalanmıştı. Savcılıkta itirafçı olmak istediğini söyledi. Yüzbaşı E.A.’nın anlattıkları, sınav sorularını çalıp örgüt üyelerinin sınavlarda başarılı olmasını sağlayan FETÖ’nün özel şifreleme yöntemiyle ilgiliydi. Askeri okul mülakatlarından önce adaylar şifreleniyor, şifreli aday FETÖ’cü subaylar tarafından verilen en yüksek notla okula seçiliyordu. Mülakat heyetinin tamamı FETÖ’cü olmasa da, FETÖ’cülerin verdikleri notlarla adayların mülakatı geçmeleri sağlanıyordu. E.A. itiraflarında örnekler de verdi. Mesela bir yıl aday numaralarının sonu çift rakamlar olan öğrenciler okula girmişti, başka bir yıl ise aday numaralarının toplamı 21 olan öğrenciler.
ODTÜ’lü matematikçiler şifreyi kırdı
E.A.’nın anlattıkları FETÖ operasyonlarının merkez üssü olan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nda mercek altına alındı. Ancak iddiaların bilimsel olarak da kanıtlanması gerekiyordu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü’nden bilirkişiler sınavları ve adayların numaralarını incelemeye aldı. İki yıl sonunda tüm sınavlardaki şifreleme yöntemleri ortaya çıkartıldı. Bilirkişi heyeti 13 Aralık 2019’da yazdığı raporda bu aday numaralarının tesadüfen verilmiş olamayacağını belirterek, “Milli Piyango çekilişlerinde arka arkaya 10 kez büyük ikramiye kazanmış olma olasılığından küçüktür” dedi. Rapora göre örgüt 2005, 2011 ve 2012 yıllarında yapılan hava astsubay sınavlarında öğrencilere şifreli numaralar vermişti.
191 TSK mensubu hakkında yakalama kararı
İzmir’deki sınavlarda şifreyle TSK’ya sızdırılan 1079 astsubay tespit edildi. Bunların 437’si hakkında zaten işlem yapılmış, 639’unun ise ankesörlü telefonlar aracılığı ile örgütün imamlarıyla irtibatlı olduğu saptanmıştı. Bilirkişilerin tespitini, önceden yapılan çalışmalar da doğruluyordu. Bunun üzerine dün İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı henüz haklarında adli işlem yapılmamış, 181’i muvazzaf 191 TSK mensubu hakkında yakalama kararı verildi. İzmir polisi tam 22 ayrı ilde eşzamanlı operasyonlar yaparak gözaltıları gerçekleştirdi.
“Mücadele örgüt son bulana kadar devam edecek”
İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde operasyonu yöneten İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “Alçak Fetullahçı Terör Örgütü’ne karşı Türkiye Cumhuriyetimizin, hem Cumhuriyet başsavcılıklarımızın hem de emniyetin mücadelesi sürüyor. Nasıl ki bölücü terör örgütü PKK’ya karşı verilen mücadele dağdaki son terörist bitene kadar devam edecekse, alçak Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik mücadele de örgüt son bulana kadar devam edecek. Bununla ilgili, hâlâ görevde olanlara yönelik çalışmaların çok kritik olduğunu biliyoruz ve bu bilinçle devam ediyoruz” dedi.
İstanbul ve Ankara’da ‘mahrem’ operasyonu
FETÖ’nün TSK’daki mahrem yapılanmasına karşı İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları operasyon talimatı verdi. Kara, Hava, Deniz ve Jandarma’ya yönelik operasyonlarda sözde örgüt imamı olan öğretmen ve doktorlar da gözaltına alındı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı örgütle halen irtibatta olan 21’i muvazzaf 114 kişi için gözaltı kararı verdi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 8 ildeki adreslere operasyon yaptı. Gözaltına alınanlar arasında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde halen aktif görevde bulunan askerler ile askeri öğrenciler de vardı. Ayrıca askerlere talimat veren doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu mahrem imamlar da gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, operasyonda 53 kişinin gözaltına alındığı, diğer kişilerin de arandığı belirtildi.
Mahrem imamın itirafı sonrası düğmeye basıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın operasyonu ise gözaltındaki bir mahrem imamın itirafları sonrası yapıldı. Örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma’daki üyelerine yönelik operasyonda 41 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Savcılık kaynakları, operasyonlarda isimleri geçen kişiler arasında halen görevde subay ve astsubaylar olduğunu belirtti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 soruda İbrahim Reisi sonrası İran’ı bekleyen süreç!

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve hayatını kaybeden heyetinin cenaze merasimleri devam ederken, ülkenin en önemli siyasi …

Bir yanıt yazın