Çok şükür cemaat cami ile buluştu! Şimdi daha güçlüyüz

Salgın nedeniyle marttan bu yana kapalı olan camilere, cemaat bugün adım attı. Korona tedbirleri kapsamında cuma namazları kılınmaya başlandı.
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yapılan değerlendirmeler sonucunda Bilim Kurulu’nun önerileri çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde 29 Mayıs Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceği belirtilmişti.
HASRET BİTTİ, CEMAAT CAMİSİNE KAVUŞTU
Aylardır süren hasret sona erdi ve cemaat camisine bugün kavuştu.  Cuma namazı öncesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duyurusunu yaptığı 1003 kurban kesimi gerçekleştirildi.  Belirlenen şartlarla birlikte cuma namazını kılmak isteyenler camilere akın etti. 81 ilde cuma namazı mutluluğu yaşandı.
CAMİ KURALLARI
Öte yandan, cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca şu kurallar belirlenmişti:
– Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak.
– Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacak.
– Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, cuma namazları ise cami dışında kılınabilecek.
– Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecek.
– Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacak.
– Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacak.
– Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği ve benzeri malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak.
– Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Haydi 20-21 Nisan’da kafe ve restoranlara boykota

Restoran ve kafelerdeki fiyatların fahiş oranda artmasına tepki yağıyor. Sosyal medyada dile getirilen tepkiler dalga …

Bir yanıt yazın