Karar ver artık Trump! Bir Çin işi, bir değil diyor!

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün küresel bir salgın haline gelmesinden Çin’i sorumlu tuttu, ancak virüsü kasten üretmediğini savundu.
Oval Ofis’te New York Post’a özel röportaj veren ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınını ve ABD’nin dış politikasını değerlendirdi.
“ÇİN, VİRÜSÜ KASTEN ÇIKARMADI”
Virüsün küresel bir salgın haline gelmesinden Çin’i sorumlu tutan Trump, “İstihbarat raporlarından anlıyoruz ki, Çin’de kötü şeyler oldu. Bununla yüzleşelim. Çin, bunu (virüsü) kasten ortaya çıkarmadı ama virüs bir şekilde oradan (Vuhan) çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.
“ÇIKTIĞI YER BİR LABORATUVAR OLMAYABİLİR”
Daha önceki açıklamalarında koronavirüsün Vuhan’daki bir laboratuvardan çıktığını savunan Trump, bu kez ton değiştirerek, “Virüs, Vuhan’da ortaya çıktı ama burası bir laboratuvar olmayabilir. Virüsün oradan çıkıp tüm dünyaya yayılmasına izin verilmemeliydi.” ifadesini kullandı.
“ÇİN’LE SAVAŞ HAKKINDA KONUŞMAK ÇOK NAHOŞ”
Trump, Çin ile artan gerginliğin askeri bir müdahaleyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı sorusuna, “Savaş hakkında konuşmak istemiyorum. Bu çok nahoş bir şey. Biliyorsunuz Çin ile birkaç ay önce ticaret anlaşması yaptık. Anlaşma sürecinde iki ülke ilişkileri hakkında büyük bir iyimserlik vardı. Sonra bu virüs ortaya çıktı.” yanıtını verdi.
“ABD’NİN ALDIĞI EN KÖTÜ KARAR, ORTA DOĞU’YA GİRMEKTİ”
Kendisi başkan seçilmeseydi ABD’nin şu anda Kuzey Kore ile savaş halinde olacağını savunan Trump, eski ABD Başkanı George Bush’un Irak kararını da eleştirdi.
Trump, ABD’nin Irak, Afganistan ve Suriye’deki varlığını azalttıklarını vurgulayarak, “ABD’nin belki de tarihinde aldığı en kötü karar, Orta Doğu’ya girmekti. Her iki taraftan da milyonlarca insan öldü. Biz de 8 trilyon dolar harcadık.” diye konuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türk Hava Yolları, 6 kıtada bayramığızı göklerde dalgalandırıyor

Türk Hava Yolları, Avustralya’nın Melbourne şehrine ilk uçuşlarını bugün başlattı. İlk etapta Singapur üzerinden aktarmalı …

Bir yanıt yazın