Çin güvenilirliğini yitirdi, üretimin yeni rotası Türkiye!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Çin’in güvenilirliğini yitirmesi üzerine Amerika ve birçok Avrupa ülkesi üretim yeri için arayışa girdi. Akla gelen ilk ülke, Türkiye oldu.
Üretim ve tüketimi durdurma noktasına getiren koronavirüs tedbirlerinin ardından Çin’de üretim yaptıran ülkeler, bu kararını gözden geçirmeye başladı. Ölümcül virüsün dünyaya yayılmasında bir numaralı sorumlu Pekin yönetimi. Öyle ki; virüsün ilk görüldüğü yer olan Vuhan’da yaşayan insanların havaalanlarını kullanarak dünyanın farklı noktalarına uçmasına izin verildi ve virüs her yere yayıldı, ölümler başladı. Çin’in; Avrupa’ya gönderdiği test kitlerinin bozuk çıkması, maskelerin kalitesiz çıkması da Çin’e karşı güveni sıfıra indirdi.
ABD Başkanı Donald Trump da koronavirüsü “Çin virüsü” olarak adlandırdı ve tavrını net bir şekilde ortaya koydu.
Avrupa ve Amerika’nın Çin’e karşı tazminat davası açmaya hazırlandığı günlerde, ülkede üretim tesisi bulunan şirketler de yeni arayışlara girdi. Durumun farkında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık koronavirüs nedeniyle yaşanan krizin fırsata çevrilebileceğini söylüyor.  Koronavirüsle mücadelede Amerika ve İngiltere’ye yardım eli uzatan Türkiye, uluslararası ilişkilerini güçlendiriyor.
ABD Başkanı Donald Trump’a mektup yazan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik mesajlar verdi.
AMERİKAN HALKI TÜRKİYE’YE MİNNETTAR
Amerika’dan da Türkiye’ye sıcak mesajlar geldi. Önce Dışişleri Bakanı Mike Pompe, Amerikan halkının Türkiye’ye minnettar olduğunu söyledi.  Ardından ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’ye teşekkürlerini şiirle gösterdi.
Aynı durum, İngiltere ile Türkiye arasında da yaşanıyor. Türkiye’nin yardımları İngilizlerde büyük mutluluğa neden oldu. İlişkilerin zor günlerde güç kazanması, Türkiye için yeni bir fırsat doğurdu. Amerika ve İngiltere’deki büyük şirketler, Çin’deki üretim tesislerini Türkiye’ye taşıma ihtimali üzerinde yoğunlaşmaya başladı.
Çin’i artık tehlikeli bölge olarak gören iş insanları, Türkiye’nin her alandaki samimiyetine güveniyor.
BBC VE CNN’İN HABERLERİ
Türkiye’nin güvenli liman olarak görülmesinde BBC ve CNN’nin yaptığı haberler de etkili oldu.
Amerikan CNN ve İngiliz BBC, Türkiye’de her şeyin kontrol altında olduğunu ve sağlık sisteminin çok başarılı olduğunu izleyicilerine göstermişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Her tarafı yabancı kokan, CHP’nin vizyon programına sosyal medyadan ilgi olmadı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun zamandır muhalif seçmeni beklentiye soktuğu CHP’nin vizyon programını …

Bir cevap yazın