Kıçı yoluk Kazın korsan başkanlığını Rusya da kabul etmedi!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Libya’nın çözüm sürecindeki mevcut krizinin, tek taraflı kararların alınması için gerekçe olmadığını vurguladı.
Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan ‘Suheyrat Anlaşması’nın geçerli olmadığını ve ülkenin başına geçtiğini söyledi. Darbeci Hafter, kendi kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirilen sokak gösterilerine işaret ederek, “ülkenin başına geçmesi konusunda halkın kendisine verdiği yetkiyi kullandığını” iddia etti.
MOSKOVA’NIN TEPKİSİNİ ÇEKTİ
Rusya, Hafter’in tek taraflı kararına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Lavrov, “Hafter’in devlet başkanlığı ilanını onaylamıyoruz.” dedi. Lavrov, “Libya’nın çözüm sürecindeki mevcut kriz, tek taraflı kararların alınması için gerekçe değil.” diye konuştu.
“ÜLKEYİ KONTROL ALTINA ALACAĞIM”
Hafter, liderliğini yaptığı Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun “tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını” iddia ediyor.
Fas’ın Suheyrat kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen Libya konulu toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti.
Bu anlaşma gereği, Libya’da geçiş sürecini yönetmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.
LİBYA’YI ŞİDDET SARMALINA SÜRÜKLEDİ
Hafter ve siyasi müttefikleri, sahadaki girişimleriyle bu anlaşmanın yürürlüğe girmesini engellemeye çalışmıştı.
Son olarak Nisan 2019’da başkent Trablus’a saldırı emri veren ve ülkeyi şiddet sarmalına sürükleyen Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter, daha önce de “yönetime el koyduğunu” açıkladığı darbe girişimlerinde bulunmuştu.
ABD: ÜZÜNTÜ DUYDUK
ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, Hafter’in kendisini tek taraflı “devlet başkanı” ilan ettiği açıklamasından “üzüntü duyduğunu” bildirdi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun lideri Halife Hafter’in, ülkenin siyasi yapısını tek taraflı olarak değiştirdiğini öne süren açıklamasından Washington yönetiminin üzüntü duyduğu belirtildi.
DİYALOG ÇAĞRISI
“Hafter ve Libya’daki diğer aktörlerin diyalogla ülkeyi ileriye taşıyacak bir girişimde bulunmalarının ABD tarafından memnuniyetle karşılanacağı” kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “ABD, sivillerin mübarek Ramazan ayında sıkıntı çektiği ve koronavirüs salgınının daha fazla yaşamı tehdit ettiği bu dönemde, Libya Ulusal Ordusu’nu Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) katılarak insani bir ateşkes ilan etmeye ve sonunda Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilciliği liderliğinde 5+5 askeri komitesi görüşmeleriyle kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına davet ediyor.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sobe Coni! Flake, Batman şehir tabelasının önünde poz verdi

Eşi ile birlikte Türkiye turuna çıkan ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake, Batman şehir tabelasının önünde …

Bir yanıt yazın