ABD’den ” Türkiye, İdlib’de silah yardımına hazırız” açıklaması

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Türkiye’ye İdlib için mühimmat ve insani yardım vermeye hazırız” derken, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise, “Patriot konusunu S-400 ekseninde değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve James Jeffrey, incelemelerin ardından kısa bir basın toplantısı da düzenledi.
ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’deki saldırılardan kaçanlara yapılan uluslararası yardımlarla ilgili bilgi almak üzere öğlen saatlerinde Hatay’a gelmişti. Amerikalı yetkililer, BM tarafından Suriyelilere gönderilen yardımları incelemişti.
İngiliz haber ajansı Reuters’ın geçtiği habere göre Jeffrey, “Türkiye bir NATO müttefiki, ordunun büyük kısmı Amerikan ekipmanı kullanıyor. Ekipmanın hazır ve kullanılabilir olduğundan emin olacağız. Türkiye’ye mühimmat ve insani yardım vermeye hazırız. Göçmenlerin İdlib’de kalması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise Türkiye’nin Patriot talebini incelediklerini belirterek, “Patriot konusunu S-400 ekseninde değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.
James Jeffrey ve Kelly Craft incelemelerin ardından Hatay’da kısa bir basın toplantısı düzenledi.
Jeffrey’in konuşmasından satır başları;Birincisi; Türkiye ve Suriye Milli Ordusu burada bir insani bir felaketi engellemeye çalışıyorlar. İkincisi; Türk askeri barışçıl bir çözüm için mücadele ediyor.
Türkiye NATO’dan ve ABD’den yardım istedi. Türkiye, ABD’nin en büyük savunma müşterilerinden biridir. Trump da destek vermişti buna.
Craft’ın konuşmasından satır başları;Burada gördüklerimiz 108 milyon doların çok ötesinde. BM’de söyleyeceğiz “artık yeter.” Esad rejiminin çok uzun süredir devam eden saldırıları var. Esad rejimi artık varlığını sürdüremez. Rus yönetimine bir ateşkes üzerinde anlaşmalarını söyledik.
Güvenlik Konseyine gittiğimde sınırların açık tutulması gerektiğini söyleyeceğim. İnsani yardımın Suriyelilere ulaşması gerekiyor. Bir an önce diyaloga başlanması gerekiyor. Mevcut 2 sınır kapısı sürekli açık tutulmalı. 3. sınır kapısının da açılması gerekebilir.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur’un kafası neden karışık?

Aziz Dağtekin Yazdı Ankara’daki siyasi gelişmeler baş döndürüyor. 31 Mart seçimlerinden sonra hezimete uğrayan Ak …

Bir yanıt yazın