İstanbullular ulaşımda yüzde 35 zam sağanağına yakalandı

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındığını duyurdu. Zam talebinde özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL’den 3,50 TL’ye yükseldi. Yeni zam kararı, çoğunluğu elde tutan İBB Bürokratları’nın oy çokluğuyla alındı. İstanbul’da ulaşıma zam haberleri gelirken İmamoğlu’nun YouTube kanalındaki ulaşım ücretlerine indirim videosunun silinmiş olması dikkatlerden kaçmadı.
İstanbul’da Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararıyla toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam yapıldı.
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin (İSTESOB) talebi üzerine AKOM’da yapılan UKOME toplantısında, elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılması kararı alındı.
İSTESOB Başkanvekili Engin Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2017’den bu yana zam alamadıklarını belirterek, 3 bin otobüs esnafının enflasyon ve giderler sebebiyle zor durumda olduğunu ifade etti.
AKOM’da dün yapılan UKOME toplantısında taleplerini aktardıklarını dile getiren Türkmen, “Biz toplantıda hazırladığımız üç yıllık maliyeti çıkardık. Bu da yüzde 105’e tekabül ediyor. Otobüslerin fiyatı bile bu sürede 400 bin liradan 1 milyon liraya çıktı. Belediye de bizim önümüze yüzde 35’lik bir zam oranı koydu. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Yüzde 35 rakamı bazılarına çok gelebilir ancak biz üç yıl zam almadık. Yıllık yüzde 10 gelse yine aynı olacaktı. Bizim de çocuklarımız kullanıyor. Biz siyasi kavga tarafı değiliz.” diye konuştu.
Zammın Marmaray dışında İstanbul Kart kullanılan özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacağını bildiren Türkmen, 2 lira 60 kuruş olan ücretin 3 lira 50 kuruşa, öğrenci aylık kartının ise 40 liradan 50 liraya çıkacağını aktardı.
Türkmen, kararın, resmi imzaların tamamlanması sonrasında İstanbul Kart’la ilgili teknik işlemlerin yapılmasının ardından hayata geçmesini beklediklerini bildirdi.
İSTESOB Başkanvekili Türkmen, 31 Aralık’ta dolan sübvanse oranlarının da 6 ay uzatıldığını hatırlatarak, haziran ayından sonra sübvanselerin kaldırılacağını kaydetti.
İMAMOĞLU VAATLERİNİ UNUTTU!
Seçim öncesi “İstanbullunun ulaşıma harcadığı parayı azaltacağız” vaadinde bulunan Ekrem İmamoğlu, göreve geldiği günden bugüne en büyük zamları ulaşım harcamalarında yaptı.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda;
Taksilere yüzde 25
Minibüse yüzde 25
İSPARK yüzde 40’a varan
İSBİKE yüzde 40 zam
Okul servis ücretlerine yüzde 13 zam yapılmıştı.
ULAŞIMA İNDİRİM VİDEOSU İMAMOĞLU’NUN KANALINDAN SİLİNDİ
İstanbul’da ulaşıma zam haberleri gelirken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YouTube kanalından “ulaşıma indirim” videosunun silinmiş olması dikkatlerden kaçmadı.
“İMAMOĞLU MÜDAHALE ETTİ” KURGUSU
İBB’deki fahiş zamdan gelecek tepkileri önlenmek adına adeta kurgu kokan bir açıklama yapıldı.
“Aslında yüzde 43 oranında bir zam gerektiği” iddia edilen açıklamada “İmamoğlu’nun talimatıyla, maliyetlerdeki yükselişin vatandaşlara tam olarak yansıtılmaması kararı alındı ve elektronik bilet ücretlerine bu artışın altında bir artış oranı uygulandı.” ifadelerine yer verilerek zam savunulmaya ve İmamoğlu aklanmaya çalışıldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın