Çavuşoğlu: Montrö’yü iptali için kanal açmaya gerek yok

Kanal İstanbul’la ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Montrö’nün iptali için bir kanal açmaya gerek yok” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları;
ÇİN’DEKİ CORONA VİRÜS
“Koca Yusuf Çin’e giderken bir de tıbbi yardım malzemesi gönderdik. Bu da tabii Çin’de büyük yankı buldu. Bir tek Türkiye ve Japonya göndermiş. Ve Türkiye’nin bu tutumu Çin’de büyük yankı uyandırdı. “Bir tek Türkler bize dostluklarını gösterdiler” şeklinde.
ABD’NİN TEK TARAFLI ORTADOĞU BARIŞ PLANI
Tek başımıza da kalsak Kudüs’ü savunacağız.
EMEKLİ BÜYÜKELÇİLERİN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI
Tam bilgi sahibi olmadan gereksiz bir açıklama yapıldığını düşünüyorum. Sonrasında bilgi sahibi olduklarını ancak siyasi amaçla açıklama yaptıklarını görüyoruz. Bu belgeye imza atan bazı eski büyükelçilerimiz bakanlığımızdaki toplantılara da, yani Kanal İstanbul – Montrö tartışması toplantılarına da katılarak burada bunun Montrö’ye etkisini hiç tartışmadılar, siyasi görüş dile getirdiler. Montrö’nün ortadan kalkmasıyla ilgili bir durum yok.
Montrö’nün iptaliyle ilgili bir kanal açmaya da gerek yok. Montrö’ye baktığınız zaman savaş gemilerini Karadeniz’de kalış süreci ve tonaj limiti var. Nereden geçtiği önemli değil. İster Kanal İstanbul’dan isterse Boğaz’dan geçer. Yazık olmuştur. Biz eski büyükelçilerden her zaman yararlanıyoruz. Bu esasen şu açıklama bakanlığımızın imajı bakımından da hiç iyi olmamıştır. Tamamen siyasi bir açıklamadır, hukuki bir açıklama olmamıştır.”
BÜYÜKELÇİLER NE DEMİŞTİ?
‘Dışışleri Bakanlığı Emekli Misyon Şefleri’ adıyla ortak bir açıklama yayımlayan 126 emekli büyükelçi, Kanal İstanbul projesinin Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açacağını belirtmişti.
Açıklamada, “Atatürk Türkiye’sinin, Lozan Antlaşması’ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, Türkiye’nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar” ifadeleri kullanılmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Turgut Altınok’tan üniversite öğrencilerine “ücretsiz ulaşım” sözü

Üniversite öğrencileriyle buluşan Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Turgut Altınok’tan müjde üstüne müjde …

Bir yanıt yazın