Sürpriz tahliyeye HSK’dan jet soruşturma!

15 Temmuz darbe girişimi kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski general Metin İyidil’in beraat ettirilmesiyle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. HSK, beraat kararı veren mahkeme heyeti ile ilgili soruşturma başlattı. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in gelini, oğlu ve avukatı da kaçmaya yardım suçlaması iddiasıyla gözaltına alındı. Beraat kararı sonrası gözaltına alınan İyidil yeniden tutuklandı.
Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), FETÖ’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan eski EDOK Komutanı Metin İyidil’e beraat veren mahkeme heyeti hakkında soruşturma başlattı.
20’NCİ CEZA DAİRESİ HAKKINDA İNCELEME
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yargılandığı Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına çarptırılan Metin İyidil hakkında, beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi’nin başkan ve üyeleri hakkında inceleme başlatıldı.
BAŞKA İLLERE GÖREVLENDİRİLDİLER
Teftiş Kurulunca yapılacak inceleme sonucu hazırlanacak müfettiş raporunun ardından heyet hakkında karar verilecek. Teftiş Kurulu, konuyla ilgili bir kusur olup olmadığını inceleyecek.
Konunun önemi nedeniyle Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesinin başkan ve üyelerinin başka illerde görevlendirilmelerinin uygun görüldüğü de belirtildi.
İYİDİL YENİDEN TUTUKLANDI
Beraat kararı sonrası gözaltına alınan Metin İyidil tutuklandı.
İSTİNAFTAN DOĞRUDAN TAHLİYE
Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Metin İyidil, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yargılandığı davada ‘ağırlaştırılmış müebbet hapse’ mahkum edilmişti.
İstinaf başvurusu üzerine dosyayı değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi ise İyidil hakkındaki hükmü kaldırarak, İyidil’in beraatine ve tahliyesine karar vermişti.
Tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca yapılan itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’inci Ceza Dairesince incelenmiş, isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek İyidil hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. İyidil, karar üzerine bu sabah Çankaya’daki evinde gözaltına alınmıştı.
KAÇMAYA YARDIM SUÇLAMASIYLA 3 GÖZALTI
İyidil ile birlikte eniştesi TFF Başkanı Nihat Özdemir’in oğlu Batuhan Özdemir, gelini Aslı Özdemir ve İyidil’in avukatı Abdullah Kaya’nın da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Üç ismin, Metin İyidil’in kaçma teşebbüsüne yardım ettikleri öne sürüldü.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın