Hafter saflarındaki Rus Wagnerleri Libya’dan çekiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in İstanbul’daki görüşmesinin ardından sürpriz bir adım geldi. İki liderin ateşkes çağrısının ardından Libya’daki Rus paralı askerlerinin çekilmeye başladığı belirtildi. UCM’ye bağlı Destek Güçleri Komutanı Nasır Ammar “Hafter saflarındaki bazı Wagner güçlerinin çekildiğini görüyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in İstanbul’daki görüşmesinin ardından sürpriz bir adım geldi. İki liderin ateşkes çağrısının ardından Libya’daki Rus paralı askerlerinin çekilmeye başladığı belirtildi. UCM’ye bağlı Destek Güçleri Komutanı Nasır Ammar “Hafter saflarındaki bazı Wagner güçlerinin çekildiğini görüyoruz. Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmenin sonrasında, Wagner güçlerininden önemli bir kısmının cepheden ayrılarak Cufra askeri üssüne helikopterlerle gittiğini gözlemledik” açıklaması yaptı.
Libya’daki siyasi ve askeri gelişmelere ilişkin AA’nın sorularını cevaplayan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Destek Güçleri Komutanı Nasır Ammar “Hafter saflarındaki bazı Wagner güçlerinin cephelerden çekildiğini görüyoruz” dedi.
“ATEŞKES ÇAĞRISINI MEMNUNİYETLE KARŞILADIK”
Türkiye ve Rusya’nın 12 Ocak gece yarısı 00.00’dan geçerli olmak üzere Libya’daki taraflara yönelik ateşkes çağrısını UMH’nin memnuniyetle karşılık verdiğini aktaran Ammar, Hafter’in ise “başkentteki milislerle mücadele ettiği” gerekçesiyle bu çağrıyı kabul etmediğini belirtti.
Ammar, Hafter’in kendilerine yönelik milis suçlamasını reddettiklerini ve meşru hükümete bağlı güçler olarak sahada yer aldıklarının altını çizerek “Asıl ortada bir milis gücü varsa, bu Hafter’in bizzat kendisi. Asıl milisleri üzerinden savaşan kendisi. Hafter, liderlik ettiği gruba ‘Libya Ulusal Ordusu’ diye isim koyuyor ama saflarında, Cancavid, Rus (Wagner) paralı askerleri, Sudanlılar, Mısırlılar, BAE’liler ve diğerleri var. Hafter’in ateşkesini reddetmesi bizim azmimizi artırdı.” diye konuştu.
“HAFTER BİZİ SOKAK SAVAŞINA SÜRÜKLEMEK İSTİYOR”
Halife Hafter milislerinin Trablus’a saldırılarında özellikle Selahaddin’den Yermuk’a, Hallatat’tan-Ebu Selim’e doğru iki cephenin başkente en yakın ve en sıcak çatışma hatları olarak öne çıktığını aktaran Ammar, “Buralarda Rus paralı askerleri Wagner güçlerini, deneyimli oldukları sokak savaşları için kullanmaya çalışıyor. Bunları yerleşim yerlerine sokmak istiyor. Buralarda sokak savaşıyla ilerlemeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.
“HAFTER SAFLARINDA 500 KADAR RUS VAR”
Ammar, Hafter’in sokak savaşına girme taktiğini engellemek için adımlar attıklarını belirterek, “Hafter, başkentte intihar ediyor. Bu paralı askerlerini de intihara sürüklüyor. Bu cephelerde yaklaşık 500 kadar Rusların olduğunu gözlüyoruz. Her cephede yaklaşık 250 kadar Wagner’in paralı asker var. Savaşı en yakın zamanda hızlı bir biçimde Hafter lehine sonuçlandırmak için getirilmiş yaklaşık bin kadar da (Sudan’ın Darfur bölgesinden) Cancavid milisleri var.” diye konuştu
Başkentin “surlarının çok yüksek olduğunu” ve düşmanlarının “bunları aşamayacaklarını” dile getiren Ammar “Hafter’in Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa gibi ülkelerin Libya’daki vekilliğini yapmaya soyunduğunu” belirtti.
“RUS PARALI ASKERLERİ ÇEKİLMEYE BAŞLADI”
Türkiye ve Rusya’nın vardıkları mutabakat kapsamında, 12 Ocak saat 00.00 gece yarısından itibaren Libyalı taraflara yaptığı ateşkes çağrısının ardından sahadaki Rus paralı askerlerinin çekilmeye başladığını paylaşan Ammar, “Hafter saflarındaki bazı Wagner güçlerinin çekildiğini görüyoruz. Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmenin sonrasında, Wagner güçlerininden önemli bir kısmının cepheden ayrılarak Cufra askeri üssüne helikopterlerle gittiğini gözlemledik. Kalanlar sadece çekilme hattını tutuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur’un kafası neden karışık?

Aziz Dağtekin Yazdı Ankara’daki siyasi gelişmeler baş döndürüyor. 31 Mart seçimlerinden sonra hezimete uğrayan Ak …

Bir yanıt yazın