İran, ABD üslerini füzelerle dövüyor! 80 ABD askeri öldürüldü iddiası

İran Devrim Muhafızları Ordusu ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurdu. İran devlet televizyonu saldırıda 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürdü.
İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar ve Erbil şehirlerindeki ABD askerlerinin de konuşlu olduğu hava üslerine balistik füzelerle saldırı düzenledi. İran devlet televizyonu balistik füze saldırılarında 80 ABD askerinin öldüğünü duyurdu.
Devrim Muhafızları Ordusu, tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani’nin intikam operasyonu kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtildi.
Açıklamada, ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.
Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi.
İRAN MEDYASI: İKİNCİ DALGA FÜZE SALDIRISI BAŞLADI
İran medyası, ABD’nin Irak’taki üssüne yönelik “ikinci dalga” füze saldırısının başladığını duyurdu.
PENTAGON: 12’DEN FAZLA BALİSTİK FÜZE İLE SALDIRI DÜZENLENDİ
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı.
Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Hoffman, İran’ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon’un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti.
Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıklamıştı. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.
Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham da Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıklamıştı.
İRAN: ORANLI BİR ŞEKİLDE KARŞILIK VERİLDİ VE TAMAMLANDI
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya hesabından İran´ın misillemesine ilişkin yaptığı açıklamada, “BM Anlaşmasının 51´inci maddesine göre, orantılı bir şekilde karşılık verildi ve tamamlandı. Gerginliğin artmasını ya da savaş istemiyoruz ama karşıdan saldırı gelirse kendimizi savunacağız” ifadelerini kullandı.
BÜYÜKELÇİ YILDIZ: BAĞDAT’TA UÇAK HAREKETLİLİĞİ YAŞANIYOR
Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, saldırının ardından Bağdat semalarında ABD’ye ait çok sayıda uçak ve helikopter uçuşunun gerçekleştirildiğini söyledi. Büyükelçi Yıldız, iki üsse gerçekleştirilen saldırılarda füzelerin hedefine ulaştığı ancak zaiyat konusunda herhangi bir bilgi olmadığını kaydetti. Saldırıların gerçekleştirildiği üslerde sadece ABD askerlerinin bulunmadığını, Iraklı personelin de görev yaptığını belirten Yıldız, “Iraklı kayıpların da olabileceği göz önünde bulundurulmalı.” dedi.
Bölgede ABD’nin yüksek alarm düzeyinde olduğunu ifade eden Büyükelçi Yıldız, “Karşılaşan iki taraf; İran ve ABD. Ancak karşılaşılan alan, saha Irak. Bu durum bölgesel dinamiklere bakıldığında kaygı verici ” diye konuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın