Erdoğan’dan yeni göç dalgası uyarısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Ödül Töreni’nde konuştu. Erdoğan, ”80 binin üzerinde İdlibli kardeşimiz ülkemiz sınırına doğru göçe başladı. Böyle bir durumda Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;
– Önümüzdeki yıllarda bu çalışmayı uluslararası boyuta taşıyarak dünya çapında bir marka haline geleceğine inanıyorum.
– Bu hareket şehit başbakan Merhum Menderes’in teşvikiyle başyarak bugünlere gelmiştir.
‘BU CEMİYET AYRIŞTIRANLARIN DEĞİL, KUCAKLAŞTIRANLARIN YUVASI OLMUŞTUR’
– Bu cemiyet ayrıştıranların değil, kucaklaştıranların yuvası olmuştur. İnanıyorum ki bu ocak bundan sonra da milli iradenin yılmaz savunucusu olacak.
– Asırlar boyunca medeniyetimiz dünyanın ilim pınarları olmuştur.
– Çözümü kendi içimizde, kendi zihnimizde bulacağız. Dünyanın ve bizim karşı karşıya bulunduğumuz her yeni duruma uygun duruşlar geliştirmemiz şart.
– Nasıl oldu da bugün ilmin neredeyse her alanında böylesine geriye düştük, bizden ilham alarak yola çıkanlar şimdi fersah fersah önümüze geçmişken nasıl oldu da biz bugün sahip bulunduğumuz mirasımızın bile farkına varamaz hale geldik? Bu sorular üzerinde cesaretle düşünüp doğru cevapları bulmadan coğrafyamızın ve kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları çözemeyiz.
– Eskiden yurt dışına giden bilim ve araştırma insanlarımızın göçü, artık tersine dönmüş durumdadır.
– Geçmişin acı, tatlı tecrübelerinden ders alarak istikbale odaklanacağız. Türkiye olarak bu sürece öncülük etme görevi bize düşüyor.
‘İSTİKAMET ÇİZİLMİŞ, KUTLU YÜRÜYÜŞ BAŞLAMIŞTIR’
– Yapmamız gereken çok iş var. İstikamet çizilmiş, kutlu yürüyüş başlamıştır. Sayıları 207’yi bulan üniversitelerimiz çalışıyor. Önümüzdeki dönemde insan yetiştirmek için öğrenci ve akademisyen değişim programlarına daha fazla ağırlık vereceğiz.
– Suriye’de attığımız adımların önemini anlatma fırsatımız oldu. Foruma katılan ülkeler 7 buçuk milyar dolarlık bir taahhütte bulundu. Sembolik meblağlarla mültecilerin sorununa çözüm bulunamacayağı aşikardır.
– Milli gelire oranla dünyada en az gelişmiş ülkelere en fazla destek veren ülke Türkiye’dir.
’80 BİN KARDEŞİMİZ GÖÇ EDİYOR’
– 80 bin kardeşimiz son bombardımanlar sonrası göç ediyor.
– İdlib halkına yönelik vahşet son bulmazsa göç edenlerin sayısı artacaktır. Rusya nezdinde saldırıların son bulması gereken çabayı gösteriyor.
‘YARIN BİR HEYETİ MOSKOVA’YA GÖNDERİYORUZ’
– Rusya nezdinde, saldırıların (İdlib) son bulması için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz, göstermeyi de sürdüreceğiz. Yarın bir heyeti Moskova’ya gönderiyoruz, görüşmeleri yapacaklar. Alınacak neticeye göre biz de atacağımız adımları belirleyeceğiz.
– Son 17 yılda elde ettiğimiz başarıların gerisinde çetin bir mücadele var. Ne vesayete ne teröre ne de uluslararası şer şebekelerine karşı kazandığımız zaferler altın tepside sunulmadı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın