BAE’ye bağlı güçler, Sokotra Havalimanı’na baskın düzenledi

Yemen’in Sokotra Valisi Remzi Mahrus, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı güçleri, kentteki havalimanına baskın düzenlediğini duyurdu.
Vali Mahrus, olaya ilişkin Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye gönderdiği bilgilendirme mesajında “Sokotra’da insani faaliyetler adı altında varlık gösteren BAE’li bazı unsurlar, kentteki Sokotra Havalimanı’na her zamanki gibi izinsiz, zorla ve hiçbir güvenlik prosedürüne uymadan giriş yaptı” ifadelerine yer verdi.
İZİNSİZ İNİŞ YAPTILAR
BAE’li unsurların alıkoydukları bazı kişilerin de olduğu aktarılan mesajda grubun, kulenin izni olmadan iniş yapan BAE’ye ait bir uçağa binerek havalimanından ayrıldıkları kaydedildi.
Havalimanı güvenliğinin, Suudi Arabistan güçleriyle birlikte sağlandığına işaret eden Mahrus, söz konusu bu kışkırtıcı eylemin amacının, kenti istikrarsızlaştırıp kaosa sürüklemek olduğunu vurguladı.
BAE’li yetkililerden olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.
NE OLMUŞTU?
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husiler’e karşı Yemen hükümetine destek veriyor.
Koalisyon içinde yer alan ikinci büyük güç olan BAE ise aynı zamanda merkezi hükümete karşı savaşan güneydeki ayrılıkçı hareketi de destekliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Boşluğa yürüyen Joe Biden’ın garip hareketleri yine gündem oldu!

İtalya’da başlayan G7 Liderler Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Joe Biden, yine yaptığı tuhaf hareketleriyle gündem …

Bir yanıt yazın