TBMM’den ABD Senatosunun “Ermeni kararı”na kınama!

TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun “Ermeni kararı”nı kınayan ve reddeden karar metni kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop imzalı karar metni okunarak, oylamaya sunuldu. Karar metnine AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP grupları kabul oyu, HDP Grubu ret oyu verdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bulunan 5 parti,1915’te yaşanan olayları “Ermeni soykırımı” olarak tanıyan ve ABD Senatosu’nun onayını alan tasarıyı kınadı.
TBMM Genel Kurulu’nda, 2020 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sürerken, dün ABD Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı karara tepkiler geldi.
AK Parti Grup Başkanvekili Eminakbaşoğlu, Amerikan Senatosu’nda alınan karara, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Tükürün’ şiirinden bir kesit okuyarak tepki gösterdi. Eminakbaşoğlu, “Mehmet Akif yüz yıl önce en güzel cevabı vermiş. Kuva-yi Milliye ruhuyla yüz yıl öncesindeki duygu ve düşüncelere biz de milletçe ve devletçe aynen sahip çıkıyor ve haykırıyoruz. Biz Amerikan Senatosu’nun bu kararını keenlemyekûn olarak yok hükmünde görüyor ve bu karara tükürüyoruz” ifadelerini kullandı.
KARAR MECLİS’TE KINANACAK
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise karara ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, bu milletin, meclisin şanına ve şerefine yakışır bir refleks beklediklerini söyledi.
TBMM Genel Kurulu’nda, Mecliste grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti’nin kararı ile, ABD Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı ‘soykırım’ kararı kınanacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sıcak gelişme! Gazze’de bir grup İsrail askeri esir alındı!…

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’deki çatışmalarda bir grup İsrail askerinin esir …

Bir yanıt yazın